WIEŚ PŁYWAJĄCYCH KRÓW

TYTUŁ ANGIELSKI: VILLAGE OF SWIMMING COW

Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków – Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy, a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom bez żadnych wygód od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów i produkcją mleka - pana Stanisława. Przybysze z Berlina medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi. Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji. Czy mimo bariery komunikacyjnej i kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym neo-hipisami i rolnikami z Podlasia?

Film w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą i przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: „zdrowe życie w zgodzie z naturą”. Czy poszukiwania zdrowego i ekologicznie świadomego pożywienia nie jest tylko modą zamożnych mieszkańców dużych miast? Co się wydarzy gdy bardzo szczytne poglądy młodych Berlińczyków zderzą się z twardą prozą wiejskiego życia? Reżyserka bez prób oceniania przygląda się bohaterom z wydawałoby się, przeciwnych obozów. Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
78'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Katarzyna Trzaska
SCENARIUSZ:
Katarzyna Trzaska
OPERATOR:
Andrzej Wojciechowski
MONTAŻ:
Marek Kucharski
MUZYKA:
Bart Pałyga
DŹWIĘK:
Anna Rok
PRODUCENT:
ZYGIZAGA Robert Zygmuntowski
KOPRODUCENT:
Marta Dużbabel TVP SA, Marek Żydowicz Fundacja TUMULT

Katarzyna Trzaska »

Reżyserka, scenarzystka, producentka w firmie ZYGIZAGA. Jej debiut dokumentalny - film „10 lat do Nashville” (38‘, 2009 r.), opowiadający o spełnieniu marzeń muzycznie utalentowanej sprzątaczki był nominowany do Nagrody im. Jana Machulskiego za najlepszy niezależny film dokumentalny roku 2010 oraz pokazywany na 14 festiwalach w Polsce i na świecie, m.in. na Wrocławskim Festiwalu KAN 2010 - Złota KANewka w kategorii dokument. Autorka scenariuszy oraz redaktor nadzorujący serialu kryminalnego „Przeznaczenie” dla stacji Polsat (2010). Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autorka filmów dokumentalnych: pokazywanego na świecie „Maksimum przyjemności” (47min, 2014) oraz „Wsi pływających krów” (78min, 2018) . Reżyseruje również formy fabularne – m.in.: teatr TV „Humani” – dramaturg Jarosław Murawski. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich współzałożycielka Stowarzyszenia Kobiet Filmowców. Mieszka w Warszawie.

Obecnie pracuje nad filmem opowiadającym o pierwszych samodzielnych krokach młodzieży opuszczającej domy dziecka.