„SĘDZIOWIE POD PRESJĄ” Z NAGRODĄ W BELGII

Na zakończonym wczoraj wieczorem belgijskim Millenium Documentary Film Festival nagrodzono polski dokument Kacpra Lisowskiego.

Millenium Documentary Film Festival to jedno z najważniejszych filmowych wydarzeń odbywających się w Brukseli. To co wyróżnia go na tle innych festiwali, to tematyka filmów prezentowanych w programie. Dotyczy ona przede wszystkim praw człowieka. Dla organizatorów jest również istotne wspieranie innowacyjnych projektów oraz młodych, niezależnych twórców. Festiwal powstał w 2009 roku, a jego pomysłodwacami są Lubomir Gueorguiev i Zlatina Rousseva.

W tym roku nagroda Human Rights powędrowała do Kacpra Lisowskiego za "Sędziów pod presją". Warto dodać, że dokument nie tylko spodobał się jury, ale przede wszystkim trafił do widzów, bo otrzymał od publiczności ponad 10minutowe owacje na stojąco.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli - twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.