POLSKI DOKUMENT NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2021 ROKU

Pandemia trwa, ale życie festiwalowe toczy się swoim rytmem. W zmienionej formie, częściej w wersji hybrydowej albo online, ale wciąż z polskim dokumentem w programach najważniejszych, międzynarodowych imprez filmowych. To był kolejny dobry rok, byliśmy obecni nie tylko z nowymi produkcjami, ale też podczas różnego rodzaju spotkań branżowych czy targów. Wszystkie najistotniejsze wydarzenia ubiegłego roku znajdziecie w naszym podsumowaniu. Zapraszamy do lektury!

FESTIWALOWE POKAZY

Choć organizatorzy festiwali starali się z całych sił, pracując w reżimie sanitarnym i stosując się do zaleceń ekspertów, nie wszystkie wydarzenia mogły odbyć się zgodnie z planem, część przeniosła się do sieci, inne zmieniły swój termin, ale niektóre się nie odbyły, co widać również w naszych statystykach. Polskie filmy można było zobaczyć około 250 razy na ponad 190 najważniejszych międzynarodowych festiwalach, podczas gdy w czasach przed pandemią imprez filmowych było zwykle ponad 200. Na szczęście mimo zaistniałej sytuacji polskie dokumenty były wciąż bardzo często zapraszane do sekcji konkursowych -  zdarzyło się to aż 150 razy - i  dzięki temu zdobyły ponad 50 nagród i wyróżnień.

Dokumentem, który najczęściej był pokazywany na najważniejszych międzynarodowych festiwalach okazał się być ten autorstwa Katarzyny Warzechy. „We Have One Heart” został zaproszony aż 33 razy. Tuż za animowanym dokumentem Warzechy uplasowała się „Rdza” Rafała Małeckiego, którą również można było zobaczyć ponad 30 razy, podobnie jak ekologiczną produkcję „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” Gosi Juszczak. Na dużych ekranach wielkich festiwali często gościło „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego, „1970”  Tomasza Wolskiego oraz wcześniejszy film reżysera, czyli  „Zwyczajny kraj”.  

Sprawdziliśmy też, który z polskich dokumentów cieszył się największym powodzeniem u jurorów i międzynarodowej publiczności, której zdarzało się nagradzać polskie dokumenty. Tradycyjnie filmami, które najczęściej honorowano, są produkcje, które miały najwięcej pokazów.  W tym roku najwięcej statuetek powędrowało do „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” Gosi Juszczak na drugim miejscu ex aequo znalazły się „Rdza” Rafała Małeckiego, oraz  „Ściany cieni” Elizy Kubarskiej. Po cztery nagrody i wyróżnienia otrzymało „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy oraz „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego.

Mniej festiwali, ale za to jakie! Polskie dokumenty można było znaleźć w programie wszystkich najważniejszych wydarzeń filmowych minionych dwunastu miesięcy. Nie zabrakło ich na FIDBA w Argentynie, Bogota Short Film Festival w Kolumbii, IDFA w Holandii, FIPADOC we Francji, Visions du Réel  w Szwajcarii, Hot Docs w Kanadzie, Zagrebdox w Chorwacji, Ji.hlavie w Czechach, Encounters w Wielkiej Brytanii, MecalPro w Hiszpanii, DocuDays UA w Ukrainie, Makedox w Macedonii czy w Locarno w Szwajcarii, a to przecież nie wszystkie festiwale, na których można było zobaczyć nasze produkcje.

Początek roku jak zwykle był nieco spokojniejszy, mniej się działo, mimo to całkiem sporą reprezentację polskich dokumentów można było znaleźć w styczniu na festiwalu FIPADOC w Biarritz, gdzie polskie dokumenty pokazywane były nie tylko w konkursie, ale stanowiły też część programu Focus on Visegrad, prezentującego kino krajów grupy V4. Podczas francuskiej imprezy o nagrody ubiegały się „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego, We Have One Heart” Katarzyny Warzechy i „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Z kolei w sekcji pozakonkursowej odbyły się pokazy „Festiwalu” Tomasza Wolskiego i Anny Gawlity oraz „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske. Na przełomie lutego i marca więcej polskich filmów można było zobaczyć podczas International Documentary Film Festival MiradasDoc na Wyspach Kanaryjskich. W programie imprezy znalazły się aż cztery polskie dokumenty – „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko, "Stolen Fish. Kiedy ryb zabraknie" Gosi Juszczak oraz „Papa” Maryi Yakimovich. Warto też przypomnieć, że w lutym jedną z sześciu laureatek amerykańskich nagród Chicken&Egg została znakomita polska dokumentalistka Elwira Niewiera.

Kończącą się zimę powitaliśmy w marcu nagrodami dla „Ściany cieni” Elizy Kubarskiej. Ten górski dokument został doceniony za zdjęcia podczas Salem Film Festival. Statuetka powędrowała do operatora filmu, Piotra Rosołowskiego, który chwilę później otrzymał też Nagrodę PSC od swoich polskich kolegów po fachu. W mijającym roku Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych postanowiło uhonorować Nagrodą za Całokształt Twórczości wybitnego polskiego dokumentalistę Jacka Petryckiego

W kwietniu wiosna zawitała do polskiego dokumentu na dobre. Tylko w tym miesiącu animacja Katarzyny Warzechy szturmem podbiła amerykański Aspen Shortfest. Film otrzymał Nagrodę Jury oraz Nagrodę Ellen, która upamiętnia postać założycielki festiwalu. Pokazywany premierowo na Visions du Réel nowy film Tomasza Wolskiego został tam uhonorowany ex aequo Specjalną Nagrodą Jury. A podczas hiszpańskiego Mecal Pro publiczność zachwycił krótki dokument „The Vibrant Village” autorstwa Weroniki Jurkiewicz. Okazuje się, że po latach „Superjednostka” Teresy Czepiec wciąż przykuwa uwagę i może zdobywać nagrody, takie Specjalne Wyróżnienie na włoskim festiwalu Visioni Urbane.

Na przełomie kwietnia i maja w Kanadzie rozpoczął się prestiżowy festiwal Hot Docs. W programie znalazły się aż trzy polskie dokumenty – o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego ubiegał się film „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko, w sekcji World Showcase znalazł się dokument  „Między nami” Doroty Proby a w programie Artscapes, pokazującym filmy o kreatywności w tworzeniu sztuk wizualnych zaprezentowano polsko-izraelską koprodukcję „Dani Karavan. Bez taryfy ulgowej” Baraka Heymanna. W maju kolejna statuetka trafiła do kolekcji Elizy Kubarskiej. Tym razem „Ściana cieni” otrzymała nagrodę Mario Bello na Trento Film Festival. Z kolei dokument Gosi Juszczak otrzymał nagrodę jury podczas amerykańskiego Livable Planet Film Festival.

Sezon wakacyjny zaczął się również bardzo obiecująco. Na początku czerwca zakończył się 61. Krakowski Festiwal Filmowy. Wśród laureatów znaleźli się: „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego oraz „1970” Tomasza Wolskiego. Krakowska publiczność postanowiła nagrodzić dokument “Polański, Horowitz. Hometown” Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły. Filmy, które rok wcześniej podbiły ten najstarszy polski festiwal doskonale radzą sobie za granicą. W czerwcu „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske został nagrodzony Orłem, a „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego został uznany najlepszym dokumentem podczas brytyjskiego Ramsgate International Film & TV Festival. W tym czasie „Raisa” Doroty Migas-Mazur otrzymała Specjalne Wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOKer w Moskwie.

Krótkometrażowe dokumenty "Trochę raju" Andrzeja Cichockiego, "Powiedz mi coś jeszcze" Martyny Peszko i "Kometa"  Adama Buka otrzymały nagrody podczas odbywającej się w lipcu 35. edycji Pärnu International Film Festival. Dla dokumentu Peszko nie była to jedyna nagroda w tym miesiącu. „Powiedz mi coś jeszcze” otrzymał również wyróżnienie na  Ravno Selo Film Festival w Serbii. Z kolei ostatni dokument  Elizy Kubarskiej zwyciężył 15. edycję Festiwalu Filmów Górskich w Domazele na Słowenii. We Włoszech podczas River Film Festival wyróżniono „Rdzę” Rafała Małeckiego.

To była wyjątkowa edycja Festiwalu Filmowego w Locarno. Podczas Tygodnia Krytyki zostały zaprezentowane aż trzy polskie dokumenty. Swoje światowe premiery miały: najnowsza produkcja Wajda Studio „Bukolika” w reżyserii Karola Pałki oraz „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, a międzynarodową - nagrodzony w Krakowie „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego. Kameralny film Łozińskiego opuścił szwajcarską imprezę z Grand Prix. W tym samym czasie krótkometrażowy film Małgorzaty Juszczak został uznany najlepszym dokumentem podczas wakacyjnego festiwalu One Country One Film. Z kolei dokument Elizy Kubarskiej o Szerpach zdobył w sierpniu kolejny szczyt, tym razem film przypadł do gustu jurorom festiwalu Cervino CineMountain i zdobył Grand Prix potocznie nazywane „Oscarem filmu górskiego”. Kolejna nagroda trafiła też do Andrzeja Cichockiego. Jego krótkometrażowy dokument otrzymał wyróżnienie na Makedox.

Choć powszechnie uważa się, że to wakacje są najlepszym czasem dla festiwali, to jesienią  zdecydowanie królują wydarzenia poświęcone kinu dokumentalnemu, co przełożyło się też na nagrody dla polskich produkcji. Najlepszym krótkim dokumentem portugalskiego festiwalu FIKE – Festival Internacional de Curtas-Metragens de Évora uznano polsko-libańską produkcję „Syn ulicy” w reżyserii Mohammeda Almughanniego. Wyróżnienie otrzymał też dokument „Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb” Gosi Juszczak. To nie jedyne wyróżnienie dla tego filmu we wrześniu, produkcja została też zauważona na chorwackim Split Film Festival. Kolejne dwie nagrody powędrowały do Elizy Kubarskiej. „Ściana cieni” została doceniona przez jurorów aż dwóch festiwali. Pierwsze Grand Prix otrzymał na rumuńskim Alpin Film Festival, a drugie na macedońskim ECHO Mountain Film Festival. „Agonia” Tomasza Knittla zdobył Czeski Kryształ dla najlepszego dokumentu muzycznego, tanecznego i teatralnego podczas 58. edycji Golden Prague International Television Festival. Krótkometrażowy dokument Marcina Polara już od kilku lat nieustannie zachwyca festiwalowe jury. Tym razem „Harda” otrzymała specjalne wyróżnienie na chorwackim Mosor Film Festival. We wrześni nagrody otrzymały też „Szklane negatywy” Jana (docenione podczas bułgarskiego festiwalu Master of Art), doczekaliśmy też aż dwóch Grand Prix, pierwszy powędrował do „xABo: Ksiądz Boniecki”  Aleksandry Potoczek podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Flahertiana w Rosji, a drugi do „1970” Tomasza Wolskiego w Gruzji na festiwalu Batumi.

We wrześniu ogłoszono listę produkcji nominowanych do międzynarodowych nagród Emmy. Wśród wybranych tytułów pojawił się francusko-polski dokument „Kubrick o Kubricku” w reżyserii Gregory’ego Monro. Wkrótce nominacja przeobraziła się w statuetkę. Poznaliśmy też laureatów Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity,w  konkursie międzynarodowym doceniono film Pawła Łozińskiego.

W październiku rozpoczęły się trzy najważniejsze festiwale związane z kinem dokumentalnym. W programie DOK Leipzig znalazło się kilka polskich produkcji. „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego ubiegał się m.in. o nagrodę publiczności, ale ostatecznie otrzymał MDR Film Prize dla Najlepszego Filmu z Europy Wschodniej, na tytuł najlepszego krótkometrażowego filmu miały szansę „Lata świetlne” Moniki Proby, ale nagroda powędrowała do pełnometrażowej produkcji „Bukolika” Karola Pałki. Film otrzymał Silver Dove, czyli nagrodę przyznawaną najlepszym międzynarodowym dokumentom lub animacjom.

Drugim najważniejszym festiwalem jest oczywiście IDFA. Premierowo pokazano tam „Sędziów pod presją”  Kacpra Lisowskiego oraz polsko-kanadyjską produkcję VR „The Choice” Joanny Popińskiej. W stolicy Holandii odbyły się też pokazy „Filmu balkonowego” i „1970”.  Oba filmy były prezentowane też na festiwalu Ji.hlava IDFF, ale ostatecznie nagrodę otrzymał tam nowy dokument Andrei Kutsily.

Chwilę wcześniej „Gdy kwiaty nie milczą” wygrały swoją sekcję na Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Dwie nagrody w październiku otrzymał „Wieloryb z Lorino”. Film Macieja Cuske został nagrodzony Złotym Krukiem podczas odbywającego się na Czukotce festiwalu Golden Raven i otrzymał Grand Prix na serbskim International Festival of Ethnological Films. W tym roku w programie FEST - New Directors/ New Films Festival w różnych konkursach znalazły się dwa polskie dokumenty – „Pod niebem” Marty Skiby oraz nagrodzeni Golden Lynx Award „Ostatni rycerze prawej strony” Michała Edelmana.  

Początek listopada przyniósł dobre wieści dla Magdaleny Kowalczyk. Polska operatorka została nominowana do nagród BIFA za zdjęcia do dokumentu „Cow” w reżyserii Andrei Arnold. Film miał premierę w Cannes. Kilka nagród trafiło też do rodzimych produkcji. „Gruba Kaśka” Julii Pełki została uhonorowana Fellini Award dla najlepszego dokumentu podczas włoskiego Amarcort Film Festival,  „Po złoto”  Ksawerego Szczepanika okazało się być najlepszym filmem o tematyce olimpijskiej podczas Paladino D’oro Sport Film Festival, a „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz najlepszym filmem studenckim The Calvert Journal Film Festival.

Po intensywnej jesieni koniec roku był nieco spokojniejszy. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nic się nie działo. „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego otrzymał kolejną nagrodę, tym razem został uznany najlepszym dokumentem podczas tegorocznej edycji węgierskiego Mediawave - Another Connection International Film & Music Gathering. Film Elizy Kubarskiej po raz kolejny został doceniony na międzynarodowym festiwalu o tematyce górskiej. Tym razem opowieścią o rodzinie Szerpów zachwycili się jurorzy BBK Mendi Film Bilbao-Bizkaia.

WYDARZENIA BRANŻOWE

Pandemia najmocniej uderzyła w wydarzenia branżowe. Na szczęście nie powstrzymała całkowicie ich organizacji, dzięki temu polskie projekty były pokazywane i nagradzane na międzynarodowych wydarzeniach filmowych: pitchingach, forach i spotkaniach koprodukcyjnych, które częściowo odbyły się online, częściowo stacjonarnie. W kwietniu odbyła się kolejna edycja East Doc Platform. Nie zabrakło polskich projektów i koprodukcji. Do ubiegłorocznej odsłony East Doc Forum zaproszono tylko 10 projektów. Wśród wyselekcjonowanych produkcji znalazły się aż trzy z Polski - Expedition 49” w reżyserii Alisy Kovalenkom „The Trans Syrian Express” Aliny Rudnitskayi (koprodukcja otrzymała az dwie nagrody -  Sunny Side of the Doc Prize oraz DocsBarcelona Award) oraz „Waitersgate” Konrada Szołajskiego. W ubiegłym roku do udziału w East Doc Market zaproszono również tylko 10  projektów, w tym dwa z Polski – „Workcenter” Anieli Astrid Gabryel oraz "The Ultimate Joker" w reżyserii Krzysztofa Dzieciołowskiego. Z kolei w sekcji poświęconej produkcjom interaktywnym - East Doc Interactive 2021 – również znalazł się polski projekt -  „SELF Concept”, za który odpowiada Tadeusz Chudy.

Polska kinematografia była jednym z gości specjalnych tegorocznego międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych FIPADOC, odbywającego się we francuskim Biarritz. W sekcji FIPADOC Industry Days zaprezentowała się polska branża dokumentalna. Online gościliśmy też na Targach Filmu Krótkiego w Clermont-Ferrand. Najnowsze polskie produkcje krótkometrażowe były promowane przez uczestniczącą w targach delegację Polish Shorts, w której skład wchodzili przedstawiciele najważniejszych instytucji filmowych w Polsce.

Polski projekt „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego otrzymał jedną z nagród podczas warsztatów DOK Incubator. "Zaraza",  filmowy esej Moniki Koteckiej, szwajcarsko-polska produkcja „Bractwo” Hanki Maciąg oraz polsko-węgierski projekt Swarm Uli Sowy zostały zaproszony na branżowe forum MeetMarket odbywające się w trakcie 28. edycji Sheffield Doc/Fest.

CPH:DOX w Kopenhadze to jeden najważniejszych na świecie festiwal poświęcony kinu dokumentalnemu. Festiwalowi towarzyszy także jedno z najciekawszych wydarzeń przygotowywanych z myślą o branży dokumentalnej – CPH:Industry, na którym zdalnie obecna była polska delegacja Polish Docs Pro.  Jednym z kluczowych  wydarzeń w ramach polskiej obecności na festiwalu była prezentacja MEET THE POLISH DOCS PRO DELEGATION  – prezentacja, podczas której przedstawicielki Krakowskiej Fundacji Filmowej opowiedziały o możliwości finansowania i  produkcji filmów dokumentalnych w Polsce, a także koprodukowania z Polską, a wybrani producenci zaprezentowali swoje firmy i projekty. 

W czerwcu w Krakowie obyło się KFF Industry, gdzie podczas pitchingów Docs to Start i Docs to Go, wieńczących udział w programie Doc Lab Poland międzynarodowej branży zaprezentowało się aż 20 polskich polskich projektów dokumentalnych.

Kolejnym dużym przedsięwzięciem było zorganizowanie stoiska Polish Docs Pro na Międzynarodowych Targach Filmu Dokumentalnego Sunny Side of the Doc, koordynowane przez Krakowską Fundację Filmową. W 2021 roku po raz drugi odbyło się w formule online. Na stoisku akredytowanych było kilkunastu producentów, a do prezentacji podczas pitchingów zaproszono  aż cztery polskie projekty. Do pitchingu głównego: sesja GLOBAL ISSUES - „Waitergate” Konrada Szołajskiego (prod. Małgorzata Prociak), sesja: HISTORY – „The Ultimate Joker” Krzysztofa Dzięciołowskiego (prod. Agata Jujeczka, Vision House Production) i do sesji WILDLIFE – „Dusza Tygrysa. Walka o Ostatnie Tygrysy Malajskie” Paolo Volponiego (prod. ClearWing Foundation for Biodiversity). W sekcji pitchingowej Talent Hub, prezentującej projekty debiutantów z krajów CEE, pokazane zostaną „Dziewczyńskie historie” Agi Borzym (prod. Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, Marta Dużbabel – Pinot Films). Każdy z projektów otrzymał nagrodę. A ten ostatni wraz z „Niezauważalnymi” Piotra Bernasia został też zaproszony na IndustryBaltic Sea Docs. Projekt Agi Borzym, dzięki wcześniej uzyskanej nagrodzie Docs to Start dostał się również na spotkania korodukcyjne w ramach DOK Co-Pro Market w Lipsku. Do Lipska wybrała się też organizowana przez Krakowską Fundację Filmową delegacja producentów, która uczestniczyła w spotkaniach branżowych. Dzięki KFF producenci polscy odwiedzili też Amsterdam, gdzie podczas IDFA Industry odbyło się Polish Docs Pro Showcase, prezentujące polskie projekty w produkcji, a także współorganizowane z HBO Europe wydarzenie networkingowe Guests Meet Guest, które w tym roku z powodu pandemii zmieniło nieco formułę i z tradycyjnego koktajlu zmieniło się w całodzienne nieformalne spotkania z polską kinematrografią i filmowacami obecnymi na IDFA.

Słoweńsko-włosko-polski projekt Sto lat w reżyserii Mai Prelog znalazł się w sekcji Cannes Docs na specjalnych warsztatach Docs in Progress – Showcase Circle Women, by finalnie otrzymać tam nagrodę Docs-in-Progress Award.

Trójka zgłoszonych przez PISF producentów: Magdalena Borowiec (SQUARE film studio), Marta Gmosińska (Lava Films) i Stanisław Zaborowski (Silver Frame) została zakwalifikowana do udziału w programie Match Me!. Program odbywał się w trakcie 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno.

Do ubiegłorocznej edycji Astra Film Lab wybrano tylko 11 projektów, aż dwa z nich to polskie koprodukcje. Pierwszy to ukraińsko-włosko-polska produkcja „Funeralzzi” w reżyserii Oleny Fedyuk. A druga z nich to niemiecko-polskie „Welcome to New Karabash” Olga Delane.

We wrześniu polska delegacja odwiedziła Nordisk Panorama Forum, gdzie Polska była gościem specjalnym tegorocznej edycji.  W delegacji wzięli polscy producenci filmów dokumentalnych, którzy mieli okazję uczestniczyć w Producers meets Producers - spotkaniach koprodukcyjnych z parnerami z regionu nordyckiego. Ponadto do prezentacji  podczas międzynarodowego pitchingu wybrano dwa projekty: "Lili", reż Sylwia Rosak, produkowany przez Katarzynę Kuczyńską / Haka Films oraz  "Wielomiłość" ("Trust me"), reż. Joanna Ratajczak, produkowany przez Stanisława Zaborowskiego (Silver Frame), który wziął udział w pitchingu w charakterze "observer+".

Projekt Guest Worker Mateja Bobrika został zaprezentowany w ramach Ji.hlava New Visions Forum. To nie jedyny polski akcent podczas wydarzeń branżowych czeskiego festiwalu. Jednym z panelistów podczas Visegrad Accelatora był producent Stanisław Zaborowski (Silver Frame). Warto przypomnieć też o tym, że w tym roku w gronie Emerging Producers znalazła się Karolina Śmigiel.

Tradycyjnie KFF przygotowała polskie programy filmowe Polish Docs na targach dokumentalnych Doc Shop, festiwalu Hot Docs w Kanadzie, Docs for Sale podczas IDFA w Holandii, Agora Doc Market podczas Thessaloniki Documentary Festival w Grecji, Doc Outlook podczas Visions du Reel w Szwajcarii, East Silver w Czechach, MediMed w Hiszpanii czy DOK Market podczas DOK Leipzig w Niemczech.

Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez KFF odbyły dzięki wsparciu: Polskiego Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także partnerów zagranicznych – IDFA, Hot Docs, DOK Leipzig, Institute of Documentary Films, Thessaloniki IDFF, Visions du Reel, CPH:DOX i Sunny Side of the Doc.

LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH W 2021 ROKU*

1970, reż. Tomasz Wolski

Visions du Reel, Szwajcaria - Special Jury Award

 61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Silver Hobby-Horses

16th Batumi International Art-House Film Festival, Gruzja - Best Documentary

 Agonia, reż. Tomasz Knittel

58th Golden Prague International Television Festival, Czechy - Czech Crystal award for best documentary programme dedicated to music, dance and theatre

Bukolika, reż. Karol Pałka

64th International Festival for Documentary and Animated Film – DOK Leipzig, 2021, Niemcy - Silver Dove

Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński

74th Locarno Film Festival, 2021, Szwajcaria Grand Prix Semaine de la critique/Prix SRG SSR

64th International Festival for Documentary and Animated Film – DOK Leipzig, 2021, Niemcy - MDR Film Prize

19. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity - Wyróżnienie

Gdy kwiaty nie milczą, reż. Andrei Kutsila

36th Warsaw Film Festival, 2021, Polska - Best Documentary Feature

25th Ji.hlava International Documentary Film Festival, Czechy - Special mention for Best Central and East European Documentary Film

Harda, reż. Marcin Polar

7th Mosor Film Festival, Chorwacja -  Special Mention

Kometa, reż. Adam Buka

35th Pärnu Film Festival, Estonia - The best student docs

Lata świetlne, reż. Monika Proba

61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Special Mention

Od nowa, reż. Zofia Sawicka

21 International Film Schools Festival / 21 Festival International de Escuelas de Cine, Urugwaj - Special Mention

Ostatni rycerze prawej strony, reż. Michał Edelman

FEST - New Directors/ New Films Festival, Portugalia - Golden Lynx Award

Papa, reż. Maryia Yakimovich

Northern Lights Nordic-Baltic Film Festival, Białoruś - Grand Prix

Polański, Horowitz. Hometown, reż. Mateusz Kudła, Anna Kokoszka-Romer

61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Audience Award

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko

4. Ravno Selo Film Festival, Serbia - Special Mention

 35th Pärnu Film Festival, Estonia - The Best Student Docs

Po złoto, reż. Ksawery Szczepanik

41st Paladino D’oro Sport Film Festival, Włochy - Best Olympic Film

Raisa, reż. Dorota Migas-Mazur

Moscow International Documentary Film Festival DOKer, Rosja - Special Mention

Rdza, reż. Rafał Małecki

Filmarte Festival, Hiszpania - Best Short Award

Semana de Cine de Lugo, Hiszpania - Special Mention

The Cinalfama Lisbon International Film Festival, Portugalia - Best Medium or Feature Film, Best Debut Film

The Fine Arts Festival Venice, USA - Best Cinematography Award

River Film Festival, Włochy - Special Mention

Sędziowie pod presją, reż. Kacper Lisowski

Watch Docs, 2021, Polska - Audience Award

Spacer z aniołami, reż. Tomasz Wysokiński

61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Golden Hobby-Horse

Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb, reż. Gosia Juszczak

Livable Planet Film Festival, USA- Jury Award

One Country One Film, 2021, Francja - Best Documentary

25th Split Film Festival, Chorwacja - Special Mention

FIKE – Festival Internacional de Curtas-Metragens de Évora, Portugalia - Honorable Mention

Jozi Film Festival, 2021, RPA - Best International Documentary

International Agrofilm Festival "Agrofilm", Słowacja - Award of the president of Agrofilm

The Pigeon International Film Festival, Islandia - Best Directing in Documentaries

Superjednostka, reż. Teresa Czepiec

Visioni Urbane, 2021, Włochy - Special Mention

Syn ulicy, reż. Mohammed Almughanni

FIKE – Festival Internacional de Curtas-Metragens de Évora, Portugalia – Best Short Documentary Film

Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec

Master of Art Film Festival, 2021, Bułgaria - Best short documentary

Ściana cieni, reż. Eliza Kubarska

Salem Film Fest, 2021, USA - Cinematography Award

69th Trento Film Festival, Włochy - Mario Bello Prize

ECHO Mountain Film Festival, Macedonia - Grand Prix

15th Mountain Film Festival, 2021, Słowenia - Grand Prix

Alpin Film Festival, Rumunia - Grand Prix

BBK Mendi Film Bilbao-Bizkaia, Hiszpania - Grand Prize

The Vibrant Village, reż. Weronika Jurkiewicz

23rd Mecal Pro, Barcelona International Short and Animation Festival, Hiszpania - Audience Award for the best short film in the Documentary competition

Trochę raju, reż. Andrzej Cichocki

61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Silver Hobby-Horses, Polish Society of Cinematographers award for best cinematography

35th Pärnu Film Festival, Estonia - Best Docs About Kids

12th MakeDox Creative Documentary Film Festival, Macedonia - Special Mention

We Have One Heart, reż. Katarzyna Warzecha

Flickerfest 30th International Short Film Festival, Australia - Special Mention for Documentary

Aspen ShortFest 2021, USA - Jury Award in the Documentary category, Ellen Jury Award

12th Anibar International Animation Festival, Kosowo -  Special Mention

Wiatr. Thriller dokumentalny, reż. Michał Bielawski

Ramsgate International Film & TV Festival, Wielka Brytania – Best Documentary Film

Mediawave - Another Connection International Film & Music Gathering, Węgry - Best Documentary

Wieloryb z Lorino, reż. Maciej Cuske

30th International Festival of Ethnological Film, Serbia, 2021 - Grand Prix

5th Arctic International Film Festival "Golden Raven", Rosja – Golden Raven Award

XABO: Ksiądz Boniecki, reż. Aleksandra Potoczek

XXI International Documentary Film Festival Flahertiana, Rosja - Grand Prix

*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Docs. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich dokumentów, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: redakcja@polishdocs.pl