KSIĄŻKA. "Klucze do rzeczywistości" - pod redakcją Małgorzaty Hendrykowskiej

"Był czas, kiedy polski dokument pełnił bardzo ważną rolę: odkłamywał rzeczywistość, rozmawiał z widzami ponad głowami cenzorów, pokazując jednostkowe losy Polaków, społeczne bolączki i zwyrodnienia totalitarnego systemu wprost albo za pomocą metafor."

"Po roku 1989 dokumentaliści nieco się zagubili wśród produkcji telewizyjnej i materiałów skandalizujących, epatujących szokującymi obrazami i łatwymi pointami. Autorzy szkiców z "Kluczy do rzeczywistości": Małgorzata i Marek Hendrykowscy, Mikołaj Jazdon, Katarzyna Mąka-Malatyńska i Monika Lis, postanowili opisać najważniejsze zjawiska zachodzące w polskiej produkcji dokumentalnej, pokazać portrety najciekawszych twórców (m.in. Bławuta, Karabasza, Zmarz-Koczanowicz), omówić najlepsze filmy. Dopełnieniem zbiorku są pasjonujące rozmowy z dokumentalistami - od Marcela Łozińskiego do Leszka Dawida.

Bardzo dobra książka. Przeglądają się w niej problemy twórców z czasu transformacji, zmuszonych do wyboru pomiędzy uczciwością i sztuką a zdobywaniem rynku. Jednocześnie to opowieść o współczesnej Polsce i samotności artystów." - recenzja Barbary Hollender w "Rzeczpospolitej" z 12 grudnia 2005 r.

Kup książkę