UCIEKINIER

TYTUŁ ANGIELSKI: THE RUNAWAY

Film  przedstawia pogmatwane losy jedynego żyjącego uciekiniera najsłynniejszej i najbardziej brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz, która miała miejsce 20 VI 1942 r. Czterech więźniów uciekło w mundurach SS, z bronią w ręku, autem komendanta obozu. Była to najsłynniejsza, najbardziej brawurowa i spektakularna ucieczka z obozu, która stała się legendą wśród więźniów i podtrzymywała ich na duchu. By uniknąć rozstrzelania pozostałych w obozie współwięźniów Kazimierz Piechowski (bohater i jednocześnie narrator w filmie), który dzięki płynnej znajomości niemieckiego odegrał w grupie rolę oficera wpadł na rewelacyjny pomysł, który do tej pory nikomu nie przyszedł do głowy: stworzyć fikcyjne  Rollwagenkomando!

Film odkrywa również nieznane dotąd , nigdzie nie publikowane fotografie dotyczące historii Auschwitz. Bardzo zniszczona rolka fotograficzna została odnaleziona podczas realizacji filmu na strychu jednego z domów w Oświęcimiu. Zdjęcia te przedstawiają SS-manów w prywatnych sytuacjach i pozach „humorystycznych”, co było dotąd niespotykane. Po 60 –ciu latach Piechowski rozpoznaje na  nich swoich oprawców.  Pokaz tych fotografii to „światowa prapremiera”.

Piechowski po ucieczce z Auschwitz walczył w oddziałach partyzanckich Armii Krajowej, za co po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na 10 lat więzienia. W latach 90-tych, po upadku komunizmu w Polsce, Piechowskiemu poszczęściło się, jakby los chciał mu zrekompensować utraconą młodość. Przemiany ekonomiczne sprawiły ,że zyskał dużą sumę pieniędzy, mógł już otrzymać paszport, był wolny. Nareszcie – gdy miał już 70 lat – mógł zrealizować  marzenie życia – podróże  po świecie. Do dziś zwiedził z żoną  ponad 60 krajów na wszystkich kontynentach.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
56'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Marek Tomasz Pawłowski
SCENARIUSZ:
Marek Tomasz Pawłowski
OPERATOR:
Jacek Januszyk
MONTAŻ:
Jan Mikołaj Mironowicz
MUZYKA:
Michał Lorenc
PRODUCENT:
TVP 1 S.A., Zoyda Art Production

Marek Tomasz Pawłowski »

Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Reżyser filmowy i teatralny. Producent i autor wielu spektakli i filmów. Zrealizował filmy dokumentalne: Zakazana miłość – historia Broni i Gerharda (2002), Wszystko o Einsteinie (2005), Uciekinier (2007), Cyrk ze złamanym sercem (2010).
NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:
* Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny", 2008 - III Nagroda w kategorii
* Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra" 2008 - Nagroda Główna "Filmowy Pagórek"
* Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra" 2008 - "Mały Pagórek" w kategorii: dokument i paradokument
* Letni Festiwal - Kino Niezależne "Filmowa Góra" 2008 - Nagroda Specjalna Prezydenta Tarnowa dla Jacka Januszyka za zdjęcia
* Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich, 2008 - Wyróżnienie oraz Nagroda Signis Belarus