POWROTY SZYMONA

TYTUŁ ANGIELSKI: SHIMON'S RETURNS

W 1948 roku, ocalały z Holokaustu chłopiec Szymon Redlich wystąpił w głośnym później filmie „Unzere Kinder” czyli „Nasze Dzieci”, filmie fabularnym w języku jidysz, do którego większość scen nakręcono w Domu Dziecka w Helenówku. W filmie dokumentalnym w reżyserii Sławomira Grünberga i Katki Reszke ów epizod aktorski Szymona przeplata się z jego prawdziwą historią i jego walką o przetrwanie w czasie Holokaustu. „Powroty Szymona” to przede wszystkim opowieść o człowieku, który sam o sobie powiada, że „kolekcjonuje pamięć”. Dlatego wciąż powraca do Polski i na Ukrainę, do miejsc ze swojej młodości i miejsc, gdzie spotkał ludzi, bez których te powroty nie byłyby mu dane.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, USA
CZAS TRWANIA:
54'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Sławomir Grunberg, Katka Reszke
SCENARIUSZ:
Sławomir Grunberg, Katka Reszke
OPERATOR:
Sławomir Grunberg
MONTAŻ:
Katka Reszke, Gosia Lukomska
MUZYKA:
Andrew Skeet , Audio Network
PRODUCENT:
Sławomir Grunberg, Logtv Ltd

Sławomir Grunberg »

Operator, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Po ukończeniu studiów reżyserskich na PWSFTviF w Łodzi w 1981 r. wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie nieprzerwanie realizuje filmy dokumentalne. Laureat prestiżowej nagrody Emmy za film „School prayer. A community at war”. Nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów „Legacy" i „Sister Rose's Passion".

Katka Reszke »

Pisarka, dokumentalistka, fotograf i badaczka historii, kultury i tożsamości żydowskiej. Ma doktorat Uniwersytetu Hebrajskiego w Jeruzalem. Jest beneficjentką stypendiów przyznawanych przez Mandel Foundation oraz Memorial Foundation for Jewsih Culture. Prowadzi wykłady na temat różnych aspektów doświadczenia polsko-żydowskiego w instytucjach kulturalnych w Europie i Ameryce Północnej. Jej filmoghrafia dokumentalna obejmuje tytuły takie jak: "Coming out po polsku", "Magda" i "Powroty Szymona".