KFF INDUSTRY: ZNAMY PROJEKTY ZAKWALIFIKOWANE NA CEDOC MARKET

29 projektów zakwalifikowało się do udziału w CEDOC Market – jedynym w Polsce międzynarodowym markecie koprodukcyjnym dla producentów dokumentalnych, którzy poszukują partnerów polskich i zagranicznych. Wśród nich znalazły się dokumenty z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Czech, Serbii oraz Węgier. Tegoroczny CEDOC Market startuje 1 czerwca i potrwa do 6 czerwca 2022 roku. Wydarzenie jest organizowane w ramach DOC LAB POLAND przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Wśród wyselekcjonowanych w tym roku na CEDOC Market projektów są filmy powstające na Jamajce, Ukrainie, Wietnamie czy we Włoszech. Ich twórcy ruszają tropem najważniejszych wydarzeń historycznych, obecnych problemów lub indywidualnych historii pozornie zwyczajnych ludzi. Wiele z nich to dokumenty zaangażowane i próbujące pokazać, że świat można zmieniać, ale walka z nim jest trudna, długa oraz nierówna. Niezależnie od szerokości geograficznej, reżyserzy ruszają z kamerą w najbardziej niebezpieczne lub zapomniane rejony, aby zrozumieć współczesny świat, pokazać go i spytać jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Autorami projektów, które wezmą udział w tegorocznej edycji CEDOC Market są m.in. Libuše Rudinská („Female Priests”), Michał Bielawski, Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz („Las”), Vít Janeček („Love Generals”, Irina Maldea („Moscow Nights”), Zofia Kowalewska („Deaf Can! Coffee - Rewolucja w ciszy”), Dorottya Zurbó („The Stepmother”) oraz Maria Zmarz-Koczanowicz i Liliana Komorowska („Wajda”).

W tym roku trafiły do nas bardzo zróżnicowane projekty, ale wyraźnie twórców poruszają obecnie sprawy fundamentalne takie jak wolność, bezpieczeństwo, relacje w rodzinie, wpływ kultury na społeczeństwo, otaczająca ludzi z każdej strony katastrofa. Dokumentaliści wyraźnie chcą podążać za bohaterami, których losy są przykładem wielkiej odwagi, walki, ryzyka podejmowanego w imię niesienia zmian na świecie. Projekty, które w tym roku zostały wybrane do wzięcia udziału w CEDOC Market opowiadają m.in. o walce o wolność słowa („Radio Power,” reż: Michał Bolland, prod: Misia Pawłowska - Passion Pictures), wpływie kultury na przyszłe pokolenia („Love and Capitalism”, reż: Bára Jichová Tyson, prod: Alice Tabery - CINEPOINT), obronie własnej ojczyzny („ Flowers of Ukraine”, reż: Adelina Borets, prod: Natalia Grzegorzek - Koskino, Glib Lukianets - Gogol Film), żałobie („Musisz iść, reszta zostaje”, reż: Aleksandra Potoczek, prod: Anna Gawlita - Kijora Film) czy walce z wykluczeniem („Deaf Can! Coffee - Rewolucja w ciszy”, reż: Zofia Kowalewska, prod: Michał Stec, Rafał Kłoczko - Unima Films) – wymienia Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska, menedżerka marketu.

 

CEDOC MARKET (Central European Documentary Market, dawniej DOC LAB POLAND Co-Production Market) ma na celu umożliwienie producentom i reżyserom dokumentalnym nawiązania kontaktów z partnerami w innych krajach, z którymi lub dzięki którym będą mogli zrealizować swoje filmy. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz ósmy. „Spotkania podczas CEDOC Market toczą się dwutorowo, co jest absolutnie unikatową wartością tego wydarzenia. Chcemy w ten sposób stworzyć profesjonalistom jak największą możliwość rozbudowywania siatki kontaktów, tworzenia międzynarodowej marki swojego projektu i wsparcia powstających filmów konkretnymi narzędziami umożliwiającymi ich powstanie, promocję oraz dystrybucję” – dodaje Katarzyna Ślesicka, szefowa CEDOC i wicedyrektorka Doc Lab Poland. W poprzednich edycjach w markecie wzięły udział czołowe europejskie firmy produkcyjne oraz ponad 60 decision makerów z całego świata. W trakcie tego trzydniowego wydarzenia odbędą się indywidualne spotkania one-on-one oraz prezentacja projektów biorących udział w programie DOC LAB POLAND Docs to Start.

 

CEDOC MARKET jest organizowany przez DOC LAB POLAND we współpracy z KFF Industry podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Na wcześniejszych edycjach wydarzenia prezentowano takie produkcje jak m.in. „Wika!” Agnieszki Zwiefki, „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, „Pollywood” Pawła Ferdka, „Wieś pływających krów” Katarzyny Trzaski, „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego, „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Ostatnia wyprawa” Elizy Kubarskiej. Od tego roku CEDOC rozpoczyna współpracę z PITCH THE DOC – internetową platformą skierowaną do twórców, inwestorów i specjalistów w branży filmowej wspierającą międzynarodową promocję projektów filmów dokumentalnych. Współpraca ta przyniesie zarówno gościom CEDOC jak i osobom, które nie mogą osobiście uczestniczyć w spotkaniach w Krakowie, możliwość wygodnego zapoznania się z zebranymi w jednym miejscu szczegółami dotyczącymi projektów.

LISTA PROJEKTÓW CEDOC MARKET 2022:

Beyond the Red Light
Reżyseria: Pauline Blanchet, Sabrina Jones, Milla Lewis
Produkcja: Pauline Blanchet - Aral Sea Productions LTD.
Anglia

Birth of a Woman (Narodziny)
Reżyseria: Weronika Mliczewska
Produkcja: Weronika Mliczewska - YA MAN STUDIO SP. Z O.O.
Polska

Deaf Can! Coffee - The Silent Revolution (Deaf Can! Coffee - Rewolucja w ciszy)
Reżyseria: Zofia Kowalewska
Produkcja: Michał Stec, Rafał Kłoczko - Unima Films
Polska

Do Painters Die Elseways? (Czy malarze umierają inaczej?)
Reżyseria: Michał Pietrak
Produkcja: Wiesław Łysakowski - Orient Film Sp. z o.o.
Polska

Fakir (Pokiaľ ja žijem)
Reżyseria: Roman Ďuriš
Produkcja: Simo Bago Móciková - Bright Sight Pictures
Słowacja

Female Priests (Ženské farářky)
Reżyseria: Libuše Rudinská
Produkcja: Libuše Rudinská - Libuse Rudinska
Czechy

Flowers of Ukraine
Reżyseria: Adelina Borets
Produkcja: Natalia Grzegorzek - Koskino Sp. z o.o., Glib Lukianets - Gogol Film
Polska

Galina is an Ageless Artist
Reżyseria: Veranika Zuyeva
Produkcja: Veranika Zuyeva - Mariaglobal
Polska

House of Ants (Mrowisko)
Reżyseria: Katarzyna Kultys
Produkcja: Marta Szymanowska - Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego
Polska

Isabella
Reżyseria: Joanna Janikowska
Produkcja: Anna Gawlita - Kijora Film sp. z o.o.
Polska

Just Hear Me Out (Posłuchaj co chcę Ci powiedzieć)
Reżyseria: Małgorzata Imielska
Produkcja: Barbara Ławska - Studio Filmowe Kalejdoskop
Polska

Love and Capitalism
Reżyseria: Bára Jichová Tyson
Produkcja: Alice Tabery - CINEPOINT
Czechy, USA

Love Generals (Miluj generály)
Reżyseria: Vít Janeček
Produkcja: Vít Janeček - D1film
Czechy, Słowacja, Mjanma

Matylda
Reżyseria: Konrad Szołajski
Produkcja: Małgorzata Prociak - ZK Studio Sp. z o .o.
Polska

Moscow Nights
Reżyseria: Irina Maldea
Produkcja: Brendan Culleton, Sorin Manu - akajava films
Irlandia

Mothership (Nava mamă)
Reżyseria: Ana Vîjdea
Produkcja: Horațiu Curuțiu - numa film
Rumunia

Radio Power
Reżyseria: Michał Bolland
Produkcja: Misia Pawłowska - Passion Pictures
Polska

Searching For Lotika (U potrazi za Lotikom)
Reżyseria: Irena Skoric
Produkcja: Predrag Jakovljevic - Peca - Oktobar film
Serbia

Tango
Reżyseria: Aleksandra Mulier
Produkcja: Aleksandra Mulier - M4 Sp. zo.o.
Polska, Włochy, Rumunia

The Confession of a Mole
Reżyseria: Mo Tan
Produkcja: Shanshan Li - Beyond Frozen Films
Chiny, Polska

The Forest (Las)
Reżyseria: Michał Bielawski, Zvika Gregory Portnoy, Zuzanna Solakiewicz
Produkcja: Maria Krauss - Plesnar & Krauss FILMS
Polska

The Legacy
Reżyseria: Ioann Maria Stacewicz
Produkcja: Paweł Ziemilski - MX35
Polska

The Spirit of the Chinese Quarter (Duh Kineske četvrti)
Reżyseria: Nenad Mikalacki
Produkcja: Nenad Mikalacki-Druid
Serbia

The Stepmother (A pótanya)
Reżyseria: Dorottya Zurbó
Produkcja: Noémi Veronika Szakonyi - Match Frame Productions
Węgry

Tomorrow
Reżyseria: Khosro Khosravi
Produkcja: DocNomads (Film School) - Film School Project (DocNomads)
Węgry

Waiting for Miracle (Čekání na zázrak)
Reżyseria: Vít Zapletal
Produkcja: Radim Procházka - Kuli Film
Czechy

Wajda
Reżyseria: Maria Zmarz-Koczanowicz, Liliana Komorowska
Produkcja: Stanisław Zaborowski, Daria Maślona - Silver Frame
Polska

"What the... Hen!” („Wściekła kura, czyli bajka o Podlasiu”)
Reżyseria: Joanna Deja
Produkcja: Maciej Ostatek, Justyna Kluczewska, Kacper Jaroszyński - Raban
Polska

You Have To Go, The Others Stay (Musisz iść, reszta zostaje)
Reżyseria: Aleksandra Potoczek
Produkcja: Anna Gawlita - Kijora Film sp. z o.o.
Polska

Spotkania stacjonarne odbędą się w Krakowie w dniach 1-3 czerwca 2022, a dodatkowe spotkania w formule online – 6 czerwca.

CEDOC Market jest organizowany przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. Partnerami DOC LAB POLAND, w ramach którego organizowany jest CEDOC MARKET, są w 2022 roku: Polski Instytut Sztuki Filmowej, HBO MAX, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki Warszawski Fundusz Filmowy, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, MX35, Cafe Ole, Orka, Fixafilm, Warszawski Festiwal Filmowy, Smakjam, DoK Leipzig, Institute of Documentary Film, zaś patronami medialnymi w tym roku są: DAFilms, Magazyn FilmPro, Polish Docs, TVP Kultura, siłanauki.pl, Cinema.pl, Magazyn Ekrany i Magazyn Filmowy SFP.

Informacja prasowa

fot. Kamila Szatan (KFF)