POLSKIE FILMY W PROGRAMIE HOT DOCS

Ogłoszono już program prestiżowego kanadyjskiego festiwalu Hot Docs. Wśród wybranych filmów znalazły się aż cztery polskie dokumenty.

Zainicjowany w 1993 roku Hot Docs Canadian International Documentary Festival jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Do tej pory odbywał się na wiosnę, a pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe. W tym roku festiwal zostanie przeniesiony, organizatorzy będą informować o zmianach.

W sekcji The Changing Face of Europe widzowie festiwalu będą mieli okazję zobaczyć „Lekcję miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei. To opowieść o Joli, kobiecie, która po pięćdziesięciu latach zdobywa się na ważny krok – ucieka z Włoch, od małżeńskiego koszmaru, do swojego rodzinnego Szczecina. Tam wreszcie żyje tak, jak zawsze marzyła: tańczy, śpiewa, pisze wiersze i piosenki. Jej teksty opowiadają o miłości, której nigdy nie zaznała. W oczach Joli świat jest romantyczny, kolorowy, dramatyczny. Pewnej nocy na parkiecie w Cafe Uśmiech poznaje Wojtka - starszego od niej mężczyznę, który zakochuje się w niej bez pamięci.

Swój najnowszy film zaprezentuje Eliza Kubarska. Dokument „Ściana cieni”  znalazł się w sekcji International Spectrum. Film  nie tylko będzie zgłębiał fenomen wypraw wysokogórskich, ale także opowiadał o relacjach międzyludzkich z potężną naturą w tle.

Oszczędny, niemal intymny portret sąsiedzkiej społeczności i pewnej pary właścicieli warszawskiej kamienicy, odzyskanej w ramach reprywatyzacji nieruchomości, odziedziczonej po przodkach żydowskiego pochodzenia. Głównymi bohaterami filmu „Złota” są trzydziestopięcioletni Krzysztof i jego żona Ida, a reżyserem dokumentu jest Tomasz Knittel. Produkcja zostanie zaprezentowana w ramach sekcji Revisionaries.

Z kolei o tytuł najlepszego filmu krótkometrażowego ubiega się „Gruba Kaśka” Julii Pełki. Tytułowa Gruba Kaśka to pompa wodna, w której umieszczonych jest 8 superczułych małży podłączonych do komputerów. To od nich zależy życie milionów ludzi żyjących w mieście. Jedyny w Polsce naukowiec - malakolog pilnuje, by wybierane do systemu osobniki działały w sposób prawidłowy i w razie skażenia wody wygenerowały alarm.

Pełen program festiwalu znajduje się na stronie festiwalu.