DOKUMENTY I REPORTAŻE NA BYDGOSKIM FESTIWALU „CAMERA OBSCURA”

Ruszyła siódma edycja Festiwalu CAMERA OBSCURA w Bydgoszczy, gdzie dokument i reportaż to wiodące gatunki filmowe w programie. Festiwal potrwa do 23 października.


Rola korespondenta wojennego oraz idea dziennikarstwa obywatelskiego to tematy przewodnie w programie tegorocznego Festiwalu Sztuki Reportażu CAMERA OBSCURA, odbywającego się w Bydgoszczy w dniach 20 – 23 października. Organizatorzy imprezy oferują pokazy reportaży z całego świata, projekcje filmów dokumentalnych, ale także fabularnych, oraz prezentacje artystycznych form radiowych.

Strukturę festiwalu CAMERA OBSCURA tworzą trzy główne sekcje konkursowe: Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego (filmy o czasie trwania powyżej 25 minut), konkurs ogólnopolski (w którym o Nagrodę Specjalną walczą reportaże o długości poniżej 25 minut) oraz Panasonic Young Inventions (konkurs dla twórców nieprofesjonalnych). Międzynarodowe jury składa się z następujących osób: Anne Nivat – reporterka i pisarka, Barbara Włodarczyk – korespondentka TVP w Moskwie, Jacek Bławut – operator i reżyser, wykładowca w szkołach filmowych w Berlinie, Hanowerze, Toruniu, Warszawie oraz Łodzi, Marian Chiriac – specjalny wysłannik rumuńskich mediów podczas wojny w dawnej Jugosławii (1994-95), konfliktu w Kosowie (1998-99) oraz serbskiej rewolucji przeciwko reżimowi Milosevica oraz Roel Simons – holenderski twórca filmów, artysta, nauczyciel i kreator kultury.

Do międzynarodowego konkursu, w którym nagrodą główną jest GRAND PRIX im. Ryszarda Kapuścińskiego, zakwalifikowały się następujące polskie tytuły:

Bankier. Prawdziwa historia Petera Vogla, reż. Jarosław Jabrzyk, Bertold Kittel

III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił, reż. Maciej Cuske

Dom, reż. Dorota Petrus, Bogdan Lęcznar

Lech Majewski. Świat według Bruegela, reż. Dagmara Drzazga

Szansa na nowe życie, reż.  Jerzy Kalina

Takie życie, reż. Daniel Zieliński

Zwyciężyć śmierć – prof. Rudolf Weigl, reż. Halina Szymura


Więcej na: www.cameraobscura.pl