PROJEKT „UCHO NA DOKUMENT”, CZYLI FILMY DOKUMENTALNE NA DUŻYM EKRANIE

Zapraszamy na projekcje połączone ze spotkaniami z twórcami filmów “FestiwalL” (reż. Anna Gawlita i Tomasz Wolski) oraz “Opera o Polsce” ( reż. Piotr Stasik) w ramach projektu “Ucho na dokument”.

Czy muzyka może być bohaterem filmu dokumentalnego? Czy możemy zastąpić klasyczną dramaturgię filmową, dużo bardziej wyrafinowaną dramaturgią utworu muzycznego? Jakie kierunki rozwoju może przyjąć dokument muzyczny? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć „Ucho Na Dokument”, jedyny w swoim rodzaju projekt dokumentalno-muzyczny łączący film dokumentalny, muzykę i działania edukacyjne. Zagości on jesienią 2018 roku w najlepszych kinach i Dyskusyjnych Klubach Filmowych w całej Polsce.

Chcemy zaprezentować dwa wielokrotnie nagradzane filmy dokumentalne - “Festiwal” w reżyserii Anny Gawlity i Tomasza Wolskiego oraz “Operę o Polsce” w reżyserii Piotra Stasika. Dla widza staną się one możliwością zanurzenia się, poprzez kino, w dwa różne muzyczne światy. Wolski i Gawlita pokazują nam kulisy festiwalu muzyki klasycznej. Przedstawiają widzom niedostępny przeciętnemu odbiorcy proces “tworzenia się muzyki”. Stasik natomiast, odwołując się do awangardy muzyki współczesnej, tworzy pierwszą na świecie filmową, dokumentalną operę. Forma ta staje się dla niego pretekstem do wykreowania subiektywnego i bezkompromisowego obrazu Polski.

Twórcy obydwu projektów są uznawani za jednych z najlepszych polskich dokumentalistów. Byli nagradzani na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. Złota Żaba na Festiwalu Camerimage i Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie "Nowe Filmy Polskie" na Festiwalu Era Nowe Horyzonty dla Tomasza Wolskiego, a także Polska Nagroda Filmowa - Orzeł i nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej dla Piotra Stasika. Po projekcjach zapraszamy na spotkania z reżyserami, które będą okazją do rozmowy o filmach, ale również dyskusji wokół postawionych przez nas pytań.

Ważnym aspektem projektu jest jego edukacyjny i popularyzatorski charakter. Każdy może zorganizować pokaz w ramach “Ucho Na Dokument”. Zapraszamy do współpracy DKFy, instytucje oraz ośrodki kultury. Oferujemy możliwość wyboru jednego lub obu filmów, a także w miarę możliwości zorganizowania projekcji połączonej ze spotkaniem z twórcami.

W przypadku "Opery o Polsce" istnieje możliwość wspólnego seansu z krótkometrażowym filmem "Krzyżoki" (reż. Anna Gawlita). W tym muzyczno-formalnym dokumencie podczas obchodów Niedzieli Wielkanocnej we wsi niedaleko Opola pewna stara konno-nabożna tradycja powoduje, że sacrum miesza się z profanum.

Organizatorami “Ucha na dokument” są Kijora Film, Wrocławska Fundacja Filmowa i Fundacja Instytut Filmu Dokumentalnego.

 

Najbliższe zaplanowane pokazy:*

"Festiwal"

28.09 Kino Centrum - Toruń

13.10 Kino Pałacowe - Poznań

17.10 Kino Orzeł - Bydgoszcz

03.11 Kino Nowe Horyzonty - Wrocław

 

"Opera o Polsce"

09.10 Sala Konferencyjna MBP - Opole

03.10 Kino Centrum - Toruń

 

“Opera o Polsce” + “Krzyżoki”

12.10 Kino Pałacowe - Poznań

29.10 Kino Orzeł - Bydgoszcz

04.11 Kino Nowe Horyzonty - Wrocław

 

*lista kin i miast jest ciągle aktualizowana, instytucje zainteresowane projektem mogą skontaktować się z organizatorami mailowo: januszdabkiewicz@gmail.com iwo@kondefer.com

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FESTIWAL”

Trwa festiwal muzyki klasycznej. Kamera zagląda za kulisy, przygląda się ostatnim próbom, podpatruje pracę ekipy technicznej, szykowanie garderoby czy przekomarzanie się śpiewaczki z pianistą. W kuluarach fani zbierają autografy i robią sobie zdjęcia z artystami. Przed nami festiwalowy mikrokosmos widziany z każdej możliwej strony. Scena wydaje się pozostawać gdzieś daleko, bo ważniejszy jest sam proces rodzenia się muzyki i towarzyszące mu zamieszanie.

OPERA O POLSCE”

Polaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.

KRZYŻOKI”

W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Mimo, że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, to gospodarze wypożyczają je by wyruszyć w wielogodzinną podróż i objechać granice pól wokół miejscowości. Podczas trzydziestopięcio-kilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.