"GRY WOJENNE" W FRONTLINE CLUB W LONDYNIE

Film „Gry wojenne” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego był niedawno wyświetlany podczas jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie - Hot Docs w Toronto. W czerwcu prestiżowy Frontline Club w Londynie we współpracy z Hot Docs przygotował pokazy specjalne wybranych produkcji, których twórcy zaproszeni są do rozmowy z członkami klubu i publicznością.

Frontline Club to unikalne miejsce stworzone przez ludzi ceniących niezależność myśli dziennikarskiej. Członkowie Frontline Club to dziennikarze, korespondenci zagraniczni, pisarze i działacze społeczni tworzący jedną z najważniejszych sieci światowych przedstawicieli elity intelektualnej. Stanowią zróżnicowaną grupę osób, których łączy pasja do dziennikarstwa najwyższej próby. Dziennikarstwa, którego zadaniem jest poruszanie wszystkich ważnych tematów, w szczególności tych, które pomijane są w nagłówkach czołowych tytułów prasowych. Celem klubu jest stałe podtrzymywanie idei wolności myśli, wspieranie dziennikarzy, fotografów i operatorów, którzy niejednokrotnie ryzykują życiem wykonując swój niezwykły zawód.

Rocznie Frontline Club organizuje ponad 200 spotkań, paneli dyskusyjnych i pokazów filmowych. Na spotkania zapraszani są czołowi przedstawiciele świata polityki i mediów, którzy wyrażają swoje opinie, jednocześnie będąc zawsze otwarci na pytania i dyskusje ze słuchaczami i widzami. Wszystkie wydarzenia organizowane przez Frontline Club są otwarte dla publiczności.

Pokaz „Gier wojennych” odbędzie się 27 czerwca (niedziela) o godz. 16.00 (czasu londyńskiego).

Więcej informacji na www.frontlineclub.co.uk

Dwa dni wcześniej, 25 czerwca (piątek), odbędzie się uroczysta premiera „Gier wojennych” na Słowacji. Film zostanie pokazany w sekcji The Slovak Season w ramach 18-tego festiwalu ART FILM FEST. Słowackiej premierze towarzyszyć będzie konferencja prasowa, która odbędzie się 26 czerwca w Trencianske Teplice.

„Gry wojenne” opowiadają historię Ryszarda Kuklińskiego, polskiego pułkownika, który w okresie zimnej wojny przekazał do CIA ponad 40 tys. stron najbardziej tajnych dokumentów Układu Warszawskiego. Jabłoński rozmawiał z wieloma świadkami zaangażowanymi w sprawę, w tym z generałem Wojciechem Jaruzelskim, prezydentem Lechem Wałęsą i z naczelnym dowódcą wojsk Układu Warszawskiego – Marszałkiem Wiktorem Kulikowem, a także agentami CIA, którzy po raz pierwszy stanęli przed kamerą. Reżyser wykorzystał w filmie animację wykorzystywaną w grach komputerowych, która przedstawia ówczesny podział militarny Europy i potencjalny rozwój konfliktu zbrojnego na globalną skalę. 

Film jako pierwszy polski dokument w historii otwierał najbardziej prestiżowy festiwal filmów dokumentalnych na świecie IDFA 2009 w Amsterdamie, był prezentowany na Hot Docs w Toronto, jednym z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie i DOK.fest w Monachium, który jest tradycyjnie miejscem pokazów najważniejszych dokumentów. 

Film został zaproszony na kolejne prestiżowe festiwale i pokazy specjalne, a „Gry wojenne” w wersji telewizyjnej były pokazywane w niemiecko-francuskiej telewizji Arte. Został również zrealizowany pięcioodcinkowy serial dla TVP1.

Film wyprodukowała Apple Film Production w koprodukcji z Telewizją Polską S.A., ARTE, Trigon Production, współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury Republiki Słowackiej przy wsparciu Programu Media Unii Europejskiej.


Szczegóły na www.war-games.pl