„KOMUNIA” WYGRYWA W LOCARNO

13 sierpnia zakończyła się 69. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno. Już trzeci rok z rzędu w sekcji La Semaine de la Critique wygrał polski dokument. Tym razem nagroda trafiła do „Komunii’ Anny Zameckiej.

La Semaine de la Critique to niezależna sekcja Festiwalu Filmowego w Locarno współorganizowana wraz ze Szwajcarskim Stowarzyszeniem Krytyków Filmowych, organizowana od 1990 roku. W konkursie pokazanych zostało tylko siedem filmów, w tym dwa polskie dokumenty: „Mnich z morza” Rafała Skalskiego i „Komunia” Anny Zameckiej. Ten drugi ze Szwajcarii wraca jako zwycięzca Tygodnia Krytyki Filmowej.

Komunia” w Locarno miała swoją światową premierę. Bohaterka filmu, 14-letnia Ola nie tylko opiekuje się niewydolnym ojcem, autystycznym bratem i mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej na powrót ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema i Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości. Sam Nikodem obserwuje zmagania bliskich ze swojej własnej, niezwykłej perspektywy. 

„Komunia” odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

„Zameckiej udało się nakreślić przejmujący obraz dziecka, które musi za szybko dorosnąć i przejąć na siebie rolę rodziców. Ola ma cechy lidera, jest waleczna i nieustępliwa, a ponadto jest opiekuńcza i troskliwa. Jej cechy uwydatniają się w relacji z młodszym, autystycznym bratem, którego przygotowuje do pierwszej komunii świętej, a także w relacji z ojcem” – tak o filmie pisze w swojej recenzji Daniel Stopa. Cały tekst dostępny jest w naszej czytelni.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku podczas Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno zostały nagrodzone filmy „Bracia” Wojciecha Staronia i „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, a dwa lata temu w tej sekcji wygrało „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz. Mamy nadzieję, że dobra passa polskich dokumentów potrwa jak najdłużej.

Więcej konkursie można przeczytać na stronie La Semaine de la Critique.