COPRO – LISTA PROJEKTÓW ZAKWALIFIKOWANYCH NA TARGI OGŁOSZONA

Na Międzynarodowych Targach Koprodukcyjnych CoPro, które odbędą się pod koniec maja w Tel Awiwie, zostanie zaprezentowanych 9 polskich projektów filmów dokumentalnych.

Copro – Documentary Marketing Foundation to niezależna inicjatywa filmowa, której ideą jest stworzenie podstaw do budowy dialogu międzykulturowego na płaszczyźnie kina dokumentalnego. Poprzez organizację targów, pitching forum, konferencji czy warsztatów, CoPro staje się niezwykłą okazją do nawiązania kontaktów między izraelskimi dokumentalistami a twórcami z całego świata. Producenci przedstawią projekty filmów przedstawicielom stacji telewizyjnych oraz fundacji filmowych z Izraela, co może zaowocować przyszłą realizacją dokumentu we współpracy z izraelskim producentem.


Spośród 64 zgłoszeń z Polski, komisja selekcyjna w składzie: Yael Perlov, producent i realizator filmowy, wykładowca na Uniwersytecie w Tel-Avivie, oraz Osnat Trabelsi, profesjonalista w dziedzinie produkcji filmowej, wybrała 9 projektów. Oto lista filmów, które wezmą udział w tegorocznych targach CoPro:


1. “Bashevis”, reż. / prod. Daniel Strehlau

Międzynarodowy projekt filmu dokumentalnego, którego bohaterem jest laureat Nagrody Nobla, Issac Bashevis Singer.


2. “Polish Faith”, reż. Konrad Szołajski, prod. Ewa Anna Żukowska/ ZK Studio


Polacy nie są świadomi tego, w jakim stopniu religia katolicka odcina ich od reszty Europy. Dzieje się tak za sprawą potężnej siły „Radia Maryja” wraz z ponad 4-milionową grupą członków. Dokument Konrada Szołajskiego jest próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego Polacy pozostają wierzący w obliczu rosnącej fali ateizmu wśród Europejczyków.


3. “The Walls of Europe”, reż. Andrzej Titkow, prod. Maria Marszałek/ Studio MTM

Bardzo intymny obraz życia społecznego i politycznego w dwudziestowiecznej Europie, zdominowany przez dwa historyczne symbole, Holocaustu i Gułagu.


4. “Israeli Notebook”, reż. Ryszard Kaczyński, prod. Wojtek Szczudło, Ryszard Kaczyński/ Studio Filmowe Kalejdoskop

Film stanowi zbiór archiwalnych zdjęć ukazujących życie polskiego emigranta, który przybył do Izraela w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.


5. „Dear Mr Gestapo”, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, prod. Agnieszka Traczewska/ Largo Film Studio

255 anonimowych relacji z okresu II wojny światowej, przedstawiających historie o ludzkiej sile i odwadze.


6. “Dreams hurt”, reż. Magdalena Mosiewicz, prod. Kama Janczyk/ Follow Me Film Production

Przeszłość to opozycja, teraźniejszość to wykluczenie, przyszłość to walka o sprawiedliwość. Historia Ewy i Marka Holuszko. 


7. “The Return to Heimkher”, reż. Maria Dłużewska, prod. Paweł Kędzierski/ Studio Filmowe KRONIKA

Chorzele, małe miasteczko położone w centralnej części Polski, tuż przy ruchliwej szosie prowadzącej z Olsztyna do Warszawy. Obraz ten jest zestawiony z niemieckim filmem propagandowym „Heimkehr” z 1940 roku.


8. “Presence in Absentia”, reż. Małgorzata Sady, prod. Paweł Kędzierski/ Studio Filmowe KRONIKA


Film ukazuje historię żydowskiej społeczności, osiedlonej w przedwojennej Polsce , jej zniknięcie i ponowne ożywienie w erze współczesności.


9. “The World of My Grandparents”, reż. Małgorzata Imielska, prod. Ignacy Szczepański/ WirFilms Studio


Dokument stanowi opowieść o rodzinie Himmlerów i jednocześnie jest próbą podjęcia dyskusji na temat stosunku współczesnych Niemców do ideologii nazistowskiej.


Krakowska Fundacja Filmowa jest partnerem tegorocznych targów CoPro.


Więcej informacji na stronie: www.copro.co.il