POLSKI DOKUMENT NA ZAGRANICZNYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2015 ROKU

W 2015 roku polskie dokumenty zostały pokazane na międzynarodowych festiwalach filmowych ponad 460 razy, zdobywając łącznie ponad 90 nagród. Polski film dokumentalny był gościem specjalnym m.in. podczas festiwali: Flahertiana w Permie , Polish Doc Days w Moskwie i Kazaniu czy Festival dei Popoli we Florencji. Zapraszamy na podsumowanie poprzedniego roku.

W roku 2015 polski film dokumentalny odniósł wiele sukcesów na arenie międzynarodowej. Redakcja Polish Docs już po raz piąty przygotowała liczbowe zestawienie festiwalowych pokazów i nagród zdobytych przez polskich twórców.

W ubiegłym roku polski dokument zaprezentowany został na 255 festiwalach na całym świecie. Przez dwanaście miesięcy odbyło się ponad 460 pokazów filmów, z czego prawie 340 stanowiły pokazy konkursowe. W 2015 roku międzynarodowa publiczność zobaczyła na festiwalach około 100 polskich tytułów dokumentalnych.

Ulubieńcami zagranicznej publiczności stały się filmy krótkie, co ostatnio jest rzadkie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Rekordzistą 2015 roku został film „Obiekt” Pauliny Skibińskiej, który na zagranicznych festiwalach był pokazany 51 razy! Zaraz za nim znalazła się „Superjednostka” w reżyserii Teresy Czepiec z równie dużą liczbą, bo aż 43 pokazów. Na podium trafił też „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka, zaprezentowany poza Polską 25 razy.

Wieloma pokazami w 2015 roku może pochwalić się także „Miejsce” Julii Popławskiej, które widzowie mogli zobaczyć w 20 miejscach na świecie, „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej, mająca 18 prezentacji oraz „Jurek” Pawła Wysoczańskiego i „Nasza Klątwa” Tomasza Śliwińskiego z 15 pokazami. Zaraz za nimi plasują się dokumenty: „Pieśń pasterza” Vahrama Mkhitaryana (14), „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak (14), „Nóż w wozie” Vity Marii Drygas (13), „Dokument” Marcina Podolca (12) oraz „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek (11).

W ubiegłym roku Polscy dokumentaliści zdobyli na świecie ponad 90 nagród.  Aż 11 z nich trafiło na ręce Hanny Polak za „Nadejdą lepsze czasy”, a tylko dwie mniej zagranicą zdobył „Jurek” Pawła Wysoczańskiego. Często docenianymi w ubiegłym roku były również filmy: „Superjednostka” nagrodzona siedem razy, „Obiekt” z sześcioma trofeami oraz „Punkt wyjścia” i „Niewidzialne” Zofii Pręgowskiej wyróżnione pięć razy.

Prestiżowe nagrody przypadły dokumentowi „Bracia” Wojciecha Staronia (Złota Gołębica Festiwalu Dok.Leipzig czy Premio SRG SSR Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Locarno). Również „Mów mi Marianna” została uhonorowana w Locarno – wyjechała stamtąd z nagrodą Premio Zonta Club Award. Dokument Karoliny Bielawskiej jest także laureatem Złotego Centaura, Grand Prix na festiwalu Message to a Man w Rosji. Ważniejsze wyróżnienia przypadły w udziale również filmom: „Punkt wyjścia” (Best Short/Doc na Doc/Fest Sheffield), „Koniec świata” Moniki Pawluczuk (Najlepszy Dokument Krótkometrażowy festiwalu Hot Springs) i „Królowa ciszy” Agnieszki Zwiefki (Wielki Złoty Nanuk na festiwalu Flahertiana). „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego na festiwalu w Odessie został doceniony przez międzynarodowych krytyków zdobywając nagrodę FIPRESCI.

Warto również przypomnieć, że „Obiekt” Pauliny Skibińskiej otrzymał specjalne wyróżnienie za visual poetry na festiwalu Sundance, jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie, a „Superjednostka” nominację do prestiżowych nagród Cinema Eye Honors. Godne uwagi jest także to, że filmy „Koniec świata” oraz „Niewidzialne”, dzięki nagrodom zdobytym na festiwalach, które są na liście AMPAS, mają szansę w przyszłym roku ubiegać się o nominacje do Oscara bez spełniania żadnych dodatkowych warunków. W 2015 na krótkiej liście dziesięciu filmów wytypowanych do nominacji do Oscara w kategorii Krótki Dokument znalazł się „Punkt wyjścia”. Duże szanse w kategorii pełnometrażowej miał w tym roku także film „Nadejdą lepsze czasy”, a także filmy „Obiekt” i „Superjednostka”, dzięki nagrodom kwalifikującym.

Polskie filmy zagościły w tym roku na najważniejszych festiwalach dokumentalnych: DOK Leipzig w Niemczech, gdzie pojawiło się aż 10 polskich filmów; Hot Docs w Kanadzie, na którym światową premierę miał „Koniec świata”, Visions du reel, gdzie premierowo pokazane były „Dom na głowie” Adama Palenty i „Casa Blanca” oraz IDFA, gdzie po raz pierwszy na arenie międzynarodowej zaprezentowano „Życie motyla” Piotra Bernasia i „Alisę w krainie wojny” Alisy Kovalenko, Lubov Durakovej, a także kilka innych filmów w pokazach pozakonkursowych.

Silna reprezentacja polskich dokumentów pojawiła się również na festiwalu filmowym Pärnu w Estonii (9), „Cinema Verite” w Iranie (8), Bagdad International Film Festival w Iraku (19) czy Miradas Doc w Hiszpanii (6).

Zadecydowana większość z pokazywanych i nagradzanych w świecie w 2015 roku polskich dokumentów swoją premierę miało na Krakowskim Festiwalu Filmowym, który nierzadko jest pierwszym krokiem ku międzynarodowej karierze filmu i kolebką młodych utalentowanych dokumentalistów.

We wrześniu polska kinematografia dokumentalna była gościem specjalnym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Flahertiana w Permie. Podczas tej edycji w programie przygotowanym przy współpracy z Krakowską Fundacją Filmową pokazanych zostało 20 polskich klasycznych i współczesnych dokumentów, a w międzynarodowym konkursie walczyły filmy „Królowa ciszy” i „Werka”. Specjalną sekcją była retrospektywa dokumentów Bogdana Dziworskiego, który dla gości festiwalu poprowadził swój masterclass.

W listopadzie w Moskwie i Kazaniu odbył się festiwal Polish Doc Days zorganizowany przez Instytut Polski w Moskwie. Rosyjska widownia zobaczyła arcydzieła z programu „Masters from Krakow” przygotowanego przez Krakowską Fundację Filmową (m.in. Marcela Łozińskiego, Bogdana Dziworskiego, Bohdana Kosińskiego, Kazimierza Karabasza, Tomasza Zygadły, Krzysztofa Kieślowskiego, Pawła Łozińskiego) oraz kilka najnowszych tytułów, reprezentowanych przez Agencję Promocji Filmu KFF, zdobywających obecnie uznanie na wielu zagranicznych festiwalach. W Kazaniu i Moskwie pokazom towarzyszył przegląd filmów Marcina Koszałki, który podczas festiwalu ArtDocFest w Moskwie dzielił się swoim doświadczeniem jako reżyser i operator.

Również w listopadzie dzięki współpracy z Krakowską Fundacją Filmową odbyła się retrospektywa twórczości Wojciecha Staronia podczas włoskiego festiwalu Dei Popoli. Reżyser był gościem specjalnym festiwalu i poprowadził swój masterclass.

2015 rok był także owocny w działania zorganizowane z myślą o dokumentalnej branży filmowej.

W minionym roku już po raz dziewiąty Krakowska Fundacja Filmowa zorganizowała narodowe stoisko Polish Docs na Sunny Side of the Doc w La Rochelle – największych targach kina dokumentalnego w Europie. Jak co roku na polskim stoisku promowane były najnowsze polskie produkcje dokumentalne, a akredytowani producenci mieli szansę szukać pieniędzy na realizację swoich projektów i poszerzać międzynarodowe kontakty.

Duża delegacja polskich producentów wzięła udział w East Doc Platform – spotkaniach koprodukcyjnych i pitchingach projektów dokumentalnych organizowanych przez Insitute of Documentary Film w Pradze.

Tradycyjnie KFF przygotowała polskie programy filmowe Polish Docs na targach dokumentalnych Doc Shop festiwalu Hot Docs w Kanadzie, Docs for Sale podczas IDFA w Holandii, Doc Market podczas Thessaloniki Documentary Festival w Grecji, Doc Outlook podczas Visions du Reel w Szwajcarii, East Silver w Czechach czy DOK Market podczas DOK Leipzig w Niemczech. W ramach DOK. Leipzig odbyło się również, zorganizowane przez KFF już po raz piąty, spotkanie z najważniejszymi przedstawicielami branży dokumentalnej Polish Docs Meeting With Decision Makers, a podczas IDFA Polish Docs i HBO Europe było gospodarzem Guests Meet Guests przygotowanym dla kilkuset międzynarodowych gości festiwalu.

Wszystkie wydarzenia otrzymały wsparcie finansowe Polskiego  Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami byli Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakow Film Commission, Instytut Polski w Moskwie, Instytut Polski w Pradze i HBO Europe.

Partnerami zagranicznymi byli: Institute of Documentary Film (Czechy), Sunny Side of the Doc (Francja), Hot Docs (Kanada), IDFA/Docs for Sale (Holandia), Visions du reel (Szwajcaria), European Documentary Network (Dania), CPH:DOX (Dania), DOK Leipzig (Niemcy), IDFF Fahertiana (Rosja), Festival dei Popoli (Włochy), Thessaloniki IDFF (Grecja), Kino Zwiezda (Rosja) oraz Centrum „Smiena” (Rosja).

LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH FILMÓW DOKUMENTALNYCH W 2015 ROKU*

15 stron świata, reż. Zuzanna Solakiewicz

62nd Belgrade Documentary and Short Film Festival, Serbia - Best Documentary

6 kroków, reż. Bartosz Dombrowski

Sehsüchte - 44. International Student FF, Niemcy - Best Editing

Abu Haraz, reż. Maciej Drygas

The Archaeology Channel International Film and Video Festival, USA - Honorable Mention by Jury for Cinematography, Special Mention by Jury for best documentation of cultural change

Badjao. Duchy z morza, reż. Eliza Kubarska

26th Palm Springs International Film Festival, USA - The John Schlesinger Award

Bracia, reż. Wojciech Staroń

68th Locarno International Film Festival, Szwajcaria -Prix SRG SSR

58th International Leipzig Festival for Documentary and Animated Film, Niemcy - Golden Dove

Minsk IFF "Listapad", Białoruś, Grand Prix

Casa Blanca, reż. Aleksandra Maciuszek

Trinidad+Tobago Film Festival - Amnesty International Human Rights Prize, Best Documentary Feature

Minsk IFF "Listapad", Białoruś - Special Mention

37th International Festival of New Latin American Cinema, Kuba - Premio Coral

Deep love, reż. Jan P. Matuszyński

Docudays UA, Ukraina - Honorary Diploma

Dom na głowie, reż. Adam Palenta

FaitoDOCfestival, Włochy - Best Short Documentary

Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz, reż. Krzysztof Kopczyński

6th Odessa IFF, Ukraina - FIPRESCI Best Documentary

Dziennik z podróży, reż. Piotr Stasik

Euganea Film Festival, Włochy - Best International Documentary Award

Figura, reż. Katarzyna Gondek

25th Message to Man International FF, Rosja - Special Mention

Joanna, reż. Aneta Kopacz

39th Cleveland International Film Festival, USA - Honorable Mentions Best Women’s Short Film

Jurek, reż. Paweł Wysoczański

18th Vancouver International Mountain Film Festival, Kanada - Grand Prix

Hory a Mesto, Słowacja - Cena V4

International Mountaineering FF Teplice nad Metují, Czechy - Grand Prix

23rd International Festival of Mountain Films Poprad, Słowacja - Grand Prix

13th Tegernsee International Mountain Film Festival, Niemcy - Special Mention by Jury

Bansko Mountain Film Fest, Bułgaria - Award for Movie about mountaineering, adventure and exploration

Autrans Mountain Film Festival, Francja - Mountain Guides Prize

13th Kathmandu International Mountain Film Festival, Nepal - 1st Runner Up Award

8th Bilbao Mendi Film Festival, Hiszpania - Best Mountaineenering Film

K2. Dotknąć nieba, reż. Eliza Kubarska

BANFF Mountain Film and Book Festival, Kanada - Best Feature-length Mountain Film

Graz Mountain Festival, Austria - Alpin Camera in Gold

Bansko Mountain Film Fest, Bułgaria - Honorable Mention

8th Bilbao Mendi Film Festival, Hiszpania - Best Director

Kiedy będę ptakiem, reż. Monika Pawluczuk

Apricot Tree - International Ethno Film Fest 2015, Armenia - Grand Prix

Koniec świata, reż. Monika Pawluczuk

Hot Springs Documentary Film Festival, USA - SPA City Best Documentary Short Award

Królowa ciszy, reż. Agnieszka Zwiefka

31st International Documentary Film Festival Munich DOK.fest, Niemcy - Special Mention

IDFF "Flahertiana", Rosja - Big Golden Nanuk

Let's Cee Film Festival 2015, Austria - Best Film in Documentary Competition

Miejsce, reż. Julia Popławska

8th Imagine Science Film Festival, USA - The Science/AAAS Scientist Award (runner-up)

13th Tegernsee International Mountain Film Festival, Niemcy - Großer Preis der Stadt Tegernsee

Moje 89 pokolenie, reż. Paweł Jóźwiak-Rodan

Columbia George IFF, USA - Best Feature-length Documentary

Mów mi Marianna, reż. Karolina Bielawska

68th Locarno International Film Festival, Szwajcaria - Premio Zonta Club Locarno

Queer Lisboa 19, Portugalia - Best Documentary

25th Message to Man International FF, Rosja - Grand Prix - Golden Centaur, Press Jury Prize

Najwyższy, reż. Katarzyna Gondek

28th Stuttgarter Filmwinter — Festival for Expanded Media, Niemcy - Wand-5 Special Prize

Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński

Irvine International Film Festival, USA, 2015 - Best College/University Documentary

11th annual Boulder International Film Festival, USA - Best Short Documentary

Crested Butte Film Festival, USA - Best Short Documentary

THESS International Short Film Festival, Greece - Cinematic Achievement Award

Niewidzialne, reż. Zofia Pręgowska

 13th In the Palace International Short Film Festival, Bułgaria - Special Mention on Documentary

29th Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Estonia - Best Student Documentary

10th Monterrey International Film Festival, Meksyk - Special Mention

26th New Orleans Film Festival, USA - Jury Winner

13th Tirana International Film Festival, Albania - Best Short Documentary Film

KIN Women’s International Film Festival, Armenia - Best Film

Nóź w wozie, reż. Vita Maria Drygas

25th Mediawave International Film and Media Gathering, Węgry - Best Short Documentary Film

FIKE 2015 - 13th ISFF, Portugalia - Special Mention

UNICA World Film Competition 2015, Rosja - UNICA Bronze Prize, Best Photography of UNICA

8th Tangier International Film Festival, Maroko - The Golden Cave

Luksuz Film Festival 2015, Słowenja - The Best Arizona Dream Award

Obiekt, reż. Paulina Skibińska

Sundance Film Festival, USA - A Short Film Special Jury Award for Visual Poetry

45th Tampere Film Festival, Finlandia - Diploma of Merit (Documentary)

20th Vilnius International Film Festival, Litwa - Special Mention

23rd Art Film Fest, Słowacja - Special Mention

Camden International FF, USA - Camden Cartel Award

25th Message to Man International FF, Rosja - Special Mention

Obietnica dzieciństwa, reż. Piotr Morawski, Ryszard Kaczyński

Al Jazeera International Documentary Film Festival, Katar – Child and Family Award

Osiemnastka, reż. Marta Prus

Watersprite Cambridge ISFF, Wielka Brytania – Best Documentary

Pawel i Wawel, reż. Krzysztof Kaczmarek

26th International Film Festival Marseille, Francja – Mention Speciale

Pieśń pasterza, reż. Vahram Mkhitaryan

29th Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Estonia - Best Audiovisual Portrayal

25th Message to Man International FF, Rosja - Best Debut

13th Kathmandu International Mountain Film Festival, Nepal - 2nd Runner Up Award

Punkt wyjścia, reż. Michał Szcześniak

Docudays UA, Ukraina - Docu/Short Main Prize

Documenta Madrid, Hiszpania - Special Mention

Sheffield Doc/Fest, Wielka Brytania - Short Doc Award  70

Encounters - 21st Short Film & Animation Festival, Wielka Brytania - Honourable Mention

Budapest International Documentary Festival, Węgry - Special Mention

Nadejdą lepsze czasy, reż. Hanna Polak

26th Trieste Film Festival, Włochy - The Alpe Adria Cinema Award

11th Zagreb Dox, Chorwacja - Special Mention

13th International Film Festival and Forum on Human Rights, Szwajcaria - Youth Jury Award

Documenta Madrid, Hiszpania - 2nd prize of the jury

31st International Documentary Film Festival Munich DOK.fest, Niemcy - VIKTOR Main Competition DOK.international

9th Tarkovsky Film Festival, Rosja - Small Mirror, Special Award Club 418

29th Pärnu International Documentary and Anthropology Film Festival, Estonia - Estonian People's Award

Documentary Edge Festival, Nowa Zelandia – Best International Feature Award

Valetta Film Festival, Malta – Best Documentary

Hot Springs Documentary Film Festival, USA - International Special Jury Recognition Award

Sonda o mężczyznach, reż. Mateusz Głowacki

The Student International Film Festival, Chorwacja - Audience Award

Superjednostka, reż. Teresa Czepiec

7th Go Short International Short Film Festival Nijmegen, Holandia - Special Mention

It's All True - International Documentary FF, Brazylia - Best Short Documentary

43rd Huesca Film Festival, Hiszpania - Mención Especial

Astra Film Festival, Rumunia - Prize for best cinematography

Anchorage International FF, USA - Runner-up Short Documentary

MOV - II Festival Internacional de Cinema Universitário de Pernambuco, Brazylia - Best Creation of Atmosphere, Honorable Mention by ABD-PE/APECI Jury

Wrona, reż. Przemysław Jan Chrobak

13th International Festival Signes de Nuit, Francja - Night Award Special Mention

*dane zgromadzone na podstawie informacji otrzymywanych od producentów, filmowców i festiwali przez Polish Docs. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich dokumentów, które nie znalazły się w tym zestawieniu, prosimy o nadsyłanie takich informacji do redakcji portalu: redakcja@polishdocs.pl