RETROSPEKTYWA MARCELA I PAWŁA ŁOZIŃSKICH NA FESTIWALU DEI POPOLI

W sobotę 30 listopada rozpocznie się we Florencji 54. edycja Festiwalu dei Popoli. Jednym z głównych punktów programu festiwalu będzie retrospektywa filmów Marcela i Pawła Łozińskich. Ponadto na festiwalu zaprezentowane zostaną dwa polskie tytuły: „Lewa połowa twarzy” Marcina Bortkiewicza w sekcji konkursowej i „Abu Haraz” Macieja Drygasa – w pokazie pozakonkursowym.

Organizowany we Florencji Festiwal dei Popoli może pochwalić się długą historią. Jego pierwsza edycja odbyła się 1959 roku. W ciągu ponad 50 lat swojego istnienia festiwal zdążył wyrobić sobie w branży dokumentalnej rozpoznawalną markę. Obok sekcji konkursowej ważnym elementem programu festiwalu są przeglądy twórczości wybitnych filmowców. Swoje retrospektywy na festiwalu miały takie sławy jak: Jean Renoir, Jean-Luc Godard, John Cassavetes, Ken Loach, Nagisa Oshima, Lindsay Anderson, Aleksandr Sokurov, Jørgen Leth, Claire Simon, Thomas Heise, Peter Mettler, Isaki Lacuesta, Andrés Di Tella, Raymond Depardon i Claudine Nougaret.

W tym roku organizatorzy festiwalu postanowili uhonorować Marcela i Pawła Łozińskich, włączając do programu przegląd zrealizowanych przez nich filmów. Jak wskazuje tytuł retrospektywy - „Father&Son: A Journey into Cinema” – inspiracją był przeprowadzony przez Łozińskich eksperyment filmowy, w którego efekcie powstały filmy „Ojciec i syn” w reżyserii Pawła oraz „Ojciec i syn w podróży” autorstwa Marcela.

W programie przeglądu znalazło się ponad 30 tytułów, w tym zarówno te powszechnie znane i nagradzane na festiwalach filmowych na całym świecie, jak "89 mm do Europy" (1993 - nominacja do Oskara), czy "Chemia" (2009 - nagroda Prix Europa), jak i te mniej popularne. Zamierzeniem organizatorów jest pokazanie, jak ostatnie 40 lat historii Polski odbija się w filmach Łozińskich, dlatego retrospektywa obejmuje jedne z pierwszych filmów Marcela Łozińskiego powstałe na początku lat 70 i sięga aż do najnowszego projektu obu reżyserów.

W sumie w ramach retrospektywy zaprezentowanych zostanie 20 filmów wyreżyserowanych przez Marcela Łozińskiego i 13 tytułów, których autorem jest Paweł Łoziński. Oto one:

Marcel Łoziński

- „Tonia i jej dzieci”
- „Poste restante”
- „A gdyby tak się stało”
- „Jak to się robi”
- „Żeby nie bolało”
- „Wszystko może się przytrafić”
- „89 mm od Europy”
- „Siedmiu Żydów z mojej klasy”
- „Las katyński”
- „Świadkowie / Témoins”
- „Moje miejsce”
- „Ćwiczenia warsztatowe”
- „Próba mikrofonu”
- „Egzamin dojrzałości”
- „Jak żyć”
- „Zderzenie czołowe”
- „Król”
- „Happy End” (współreżyserem filmu jest Paweł Kędzierski)
- „Wizyta”
- „Dotknięcie”

Paweł Łoziński


- „Ojciec i syn”
- „Inwentaryzacja”
- „Chemia”
- „Kici, Kici”
- „Uber die Grenze”
- „Mój spis z natury we wsi Leźno Małe”
- „Pani z Ukrainy”
- „Siostry”
- „Taka Historia”
- „Sławomir Mrożek przedstawia”
- „100 lat w kinie”
- „Miejsce urodzenia”
- „Struktura”

Ponadto w konkursie festiwalu o nagrody powalczy najnowszy film Marcina Bortkiewicza „Lewa połowa twarzy”, a w pozakonkursowej sekcji Far from Utopia poświęconej trudnym warunkom życia w różnych miejscach na świecie – dokument Macieja Drygasa „Abu Haraz”.

Więcej informacji na stronie festiwalu.