WESPRZYJ PRODUKCJĘ NOWYCH POLSKICH DOKUMENTÓW

„Uwolnić pamięć” Bartka Rosiaka, „Nomadzi” grupy Kontrplan oraz „Father” Edyty Rembały to trzy nowe projekty filmów dokumentalnych, których produkcję dofinansować można przez portal Wspieramkulture.pl. Krakowska Fundacja Filmowa zdecydowała objąć patronat nad filmem „Uwolnić pamięć”, tym goręcej więc zachęcamy do wspierania jego powstawania.

Wspieramkulture.pl to pierwszy polski portal crowdfundingowy, czyli zajmujący się finansowaniem społecznościowym, w całości poświęcony inicjatom i projektom związany, z kulturą. Dzięki wsparciu osób odwiedzających tę stronę udało się dotychczas zebrać brakujące środki na produkcję czterech filmów dokumentalnych: „Joanny” Anety Kopacz, „Solidarności według kobiet” Marty Dzido i Piotr Śliwowskiego, „European Filk Magic Documentary” Jimmiego Trasha i Thanasisa Tatavalego oraz „SM” Ilony Bizdan. Obecnie na stronie trwa zbiórka funduszy na trzy nowe projekty dokumentalne.

„Uwolnić pamięć”

„Uwolnić pamięć” to projekt o tyle niezwykły, że reżyserem jest 12-letni Bartek Rosiak, który kręci film wraz ze swoim kolegą, 10-letnim  Szymonem Kaczmarskim. Pomimo tak młodego wieku, Bartek zdecydował się podjąć w swoim filmie bardzo trudny temat – „Uwolnić pamięć” ma opowiadać o obozie dla polskich dzieci na ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Jak można się dowiedzieć z opisu projektu: „Obóz dla dzieci polskich funkcjonował na terenie Litzmannstadt Getto w czasie II wojny światowej. Zamknięto w nim dzieci i młodzież do 16 roku życia. Obóz funkcjonował do końca okupacji niemieckiej w Łodzi, czyli do 19 stycznia 1945 roku. W momencie otwarcia jego bram przebywało w nim około 800 małoletnich więźniów, którzy bądź rozbiegli się po mieście, bądź zostali zabrani przez rodziców i opiekunów, przede wszystkim te pochodzące z Łodzi.” Do tej pory Bartek sam robił zdjęcia i montował wszystkie potrzebne do produkcji filmu materiały, sam też pisze scenariusz.

Aby Bartkowi udało się zrealizować film, potrzebuje 10000 złotych, na których zebranie przez Wspiremkulture.pl zostało mu jeszcze 46 dni. Krakowska Fundacja Filmowa objęła patronat nad „Uwolnić pamięć”, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich do wsparcia tej ambitnej inicjatywy. Wpłacać na konto projektu można kwoty zaczynające się już od 10 złotych, każdy może więc pomóc młodemu dokumentaliście ukończyć film.

Wesprzeć  film „Uwolnić pamięć” można poprzez jego profil na stronie Wspieramkulture.pl

„Nomadzi”

Projekt grupy Kontrplan „Nomadzi” opisuje współczesne życie Romskich migrantów. Film skupi się na indywidualnych historiach Romów, którzy z ojczystej Rumunii przywędrowali do Polski. Tutaj  często mieszkają na koczowiskach, a postrzegani są przez pryzmat stereotypów. Zdarza się też, że padają ofiarą motywowanej nienawiścią rasową przemocy. Jak podkreślają twórcy, aby zrozumieć, jak skomplikowane są mechanizmy migracji, należy poznać warunki, w których do niej dochodzi.

Opis  zamieszczony na Wspieramkulture.pl mówi: „Realizacja filmu rozpoczęła się w sierpniu. Projekt jest przewidziany na kilka miesięcy. Autorzy filmu najpierw nakreślają sytuację społeczną, ekonomiczną i polityczną Romów, ich prawa i możliwości wyboru, by na tym tle zobrazować indywidualne doświadczenia osób szukających „lepszego świata”, emigrujących z Rumunii do Polski. „Nomadzi” to także opis codzienności, taktyk przetrwania, statusu prawnego oraz mechanizmów, w jakie uwikłani są członkowie tej społeczności. Konfrontacja oczekiwań Romów z polską rzeczywistością stanowi pretekst do porównania sytuacji rumuńskich Romów w Rumunii i w Polsce. Ostatnie zdjęcia będą realizowane w Rumunii.”

Twórcy potrzebują zebrać 9600 złotych, a zostały im na to 54 dni. Cena jednej „cegiełki” waha się od 100 do 1500 złotych.

Chętni mogą pomóc sfinansować „Nomadów” tutaj.

„Father”

Film Edyty Rembały „Father” to portret ojca widzianego oczyma jego 5 dorosłych córek. Twórcy zauważają, że filmowy ojciec to współczesny idol i że każdy ojciec może stać się idolem dla własnych dzieci. Opowieść córek o dzieciństwie, rozmaitych przygodach i relacjach z ojcem składa się na „optymistyczną historię o 55-letnim mężczyźnie, intelektualiście i rzemieślniku, który podczas swojego życia w Białymstoku i jego okolicach skupił się na przekazaniu własnym dzieciom wszystkiego, co uznał za najlepsze.” Premiera filmu planowana jest na 19 grudnia 2013.

Za pośrednictwem crowdfundingu autorzy projektu mają zamiar zebrać 7800 złotych, na co mają jeszcze 31 dni. Kwoty, które można im przekazać zaczynają się już od 20 złotych.

Profil filmu w serwisie Wspieramkulture.pl, przez który wesprzeć można jego powstawanie znaleźć można tutaj.

[Na zdjęciu głównym Bartek Rosiak, reżyser filmu "Uwolnić pamięć". Wszystkie fotografie pochodzą ze strony http://wspieramkulture.pl/]