POLSKIE DOKUMENTY NA ANTENIE HBO

W lipcu i sierpniu kanał HBO 2 zaprezentuje dziewięć filmów dokumentalnych wyprodukowanych w ostatnich latach przez HBO. Dokumenty emitowane będą w letnie środy o 22.00.

W swojej letniej ramówce HBO przygotowało niespodziankę dla wielbicieli filmów dokumentalnych – na antenie HBO2 w każdą letnią środę emitowane będą najgłośniejsze dokumenty wyprodukowane przez HBO w ciągu ostatnich lat. W lipcu plan przeglądu zapowiada się następująco:

- 10 lipca – „Istnienie”, reż. Marcin Koszałka

Przejmujący obraz o nieuchronności przemijania, na które wszyscy jesteśmy skazani. Aktor Jerzy Nowak (Lista Schindlera, Ziemia obiecana, Stawka większa niż życie) zdecydował się wystąpić w tym filmie, jak sam twierdzi, dla sławy. Po raz pierwszy w swojej aktorskiej karierze chce zagrać główną rolę. Aktor przygotowuje się do śmierci ze szczególnym namaszczeniem, pamiętając nawet o najmniejszym szczególe. Nie boi się śmierci, powoli się z nią oswaja. Cieszy go nawet, że nie zna jej daty, bo powtarzając słowa filozofa, gdyby wiedział, kiedy nastąpi ten moment, jego życie stałoby się nieznośne. Krok po kroku obserwujemy codzienność Nowaka w oczekiwaniu na ostateczność. Stajemy się świadkami jego sentymentalnej podróży na Ukrainę, wizyty w Instytucie Onkologii, rozmów z przyjaciółmi i cierpienia żony - wiernej towarzyszki w ostatniej drodze. Momentem przełomowym jest chwila, kiedy aktor podejmuje decyzję o przekazaniu swoich zwłok na cele naukowe. W tym celu odwiedza miejsce, gdzie studenci medycyny w praktyce zdobywają wiedzę na temat ludzkiej anatomii. Spokój i pogodzenie się z tym, co lada chwila nadejdzie to wyraz jego życiowej odwagi. Nie wszystek umrę - mówi.

- 17 lipca – Moja Wola”, reż. Bartosz M. Kowalski

Moja Wola to debiut reżyserski Bartosza M. Kowalskiego. Film opowiada o przyjaźni dwóch chłopaków z warszawskiej Woli – Bartka, który chce w życiu coś osiągnąć, i Pawła - boksera amatora, starszego o kilkanaście lat. Dzięki rozmowom i wspólnym treningom Bartek zyskuje siłę, by osiągnąć cel - chce zostać kaskaderem i występować w filmach akcji. Entuzjazm i upór bohatera kontrastują z ponurą, zaniedbaną dzielnicą. Tytułowa Wola jest jednocześnie miejscem akcji filmu i symbolicznym wyrazem determinacji dwójki bohaterów, którzy mimo otaczającej ich beznadziei i braku szans, starają się godnie żyć.

- 24 lipca – „Miłość bez ustawki”, reż. Kamil Król

Czasami rzeczywistość zaskakuje bardziej niż fikcja. Tak jest w przypadku Marioli i Krzyśka. Pozornie dzieli ich wszystko: wiek, pozycja społeczna, a przede wszystkim przynależność do dwóch rywalizujących ze sobą grup kibicowskich Śląska Wrocław i Ruchu Chorzów. Ona – dojrzała kobieta, kierowniczka sklepu, samotnie wychowująca córkę. On – dużo młodszy, wytatuowany recydywista bez zawodu i planów na przyszłość, który odsiedział w więzieniu dziewięć lat za udział w bójkach i rozbojach. Poznają się na portalu społecznościowym Nasza Klasa i zakochują się w sobie. Miłość bez ustawki to film dokumentalny, odarty z obiegowych stereotypów, który wciąga jak najlepsza fabuła.

- 31 lipca – „I Bóg stworzył seks”, reż. Konrad Szołajski

Teresa i Jan, Ania i Maciej oraz Iwona i Leszek – trzy pary na różnych etapach związku, które łączy jedno – żarliwa wiara w Boga. Nakazy religii katolickiej czasami trudno pogodzić z rosnącym napięciem erotycznym, a niewiedza na temat co małżonkom wolno, a czego nie, prowadzi często do frustracji. Przewodnikiem par po świecie seksu jest kapucyn, ojciec Ksawery Knotz, który od blisko dziesięciu lat zajmuje się problemami małżeństw. Ojciec Knotz jest redaktorem portalu internetowego skierowanego do katolików, którzy potrzebują porad seksualnych i odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z seksem, wydał też kilka książek na ten temat. Jego poglądy, choć dla wielu kontrowersyjne, są zgodne ze stanowiskiem polskiego episkopatu i nauką Kościoła katolickiego. Film dokumentalny w reżyserii Konrada Szołajskiego, autora Sztuki kochania według Wisłockiej, Alwernii, Podrywu po polsku, prezentuje ojca Ksawerego i trzy zaprzyjaźnione z nim pary. Realizatorzy obserwują je w codziennym życiu, śledząc relacje między małżonkami oraz ich codzienne aktywności. Ekipa towarzyszy bohaterom również podczas prowadzonych przez ojca Ksawerego Knotza rekolekcji, w czasie których wierzący katolicy poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z życiem seksualnym i czerpią z doświadczenia innych. I Bóg stworzył seks stawia także pytanie o miejsce nauki Kościoła w życiu codziennym jego członków. To również wolny od niepotrzebnych zahamowań, a jednocześnie taktowny i delikatny portret wierzących Polaków próbujących pogodzić fizyczne potrzeby miłości z wymaganiami wiary katolickiej. [strzeszczenie filmu pochodzi ze strony internetowej http://www.hbo.pl].

W sierpniu pokazane zostaną , “Już jestem” Edwarda Porembnego, “Miliard szczęśliwych ludzi” Macieja Bochniaka, “Darling I Lowe Ju” Anny Błaszczyk oraz “Czekając na sobotę” Ireny i Jerzego Morawskich.