FILMY LIDII DUDY W MARCU W TVP KULTURA

W marcu w TVP Kultura zobaczyć będzie można sześć filmów znakomitej dokumentalistki Lidii Dudy. Filmy prezentowane będą w każdy środowy wieczór, a poprzedzać je będą rozmowy z reżyserką, które poprowadzi Michał Chaciński.

Lidia Duda jest autorką filmów, seriali i reportaży dokumentalnych. Ukończyła studia kulturoznawcze na Uniwersytecie Wrocławskim. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt reportaży emitowanych w Telewizji Polskiej oraz liczne nagrody zdobyte na festiwalach filmowych. Jej ostatni film „Uwikłani” zdobył Złotego Lajkonika w Konkursie Polskim 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokumenty Lidii Dudy podejmują najczęściej tematykę socjalną, portretując bohaterów z nizin społecznych, do których reżyserka podchodzi zawsze z szacunkiem i empatią.

W TVP Kultura zobaczyć będzie można następujące filmy:

* "Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie" (2002) – emisja: 6 marca, godz. 23:35

Dokument ukazujący brutalny świat nizin społecznych. Bohaterami filmu są dzieci ulicy - uzależnieni od kleju chłopcy w wieku od 7 do 14 lat.

* "Bracia" (2007) – emisja: 6 marca, godz. 23:55

Dalsze losy bohaterów filmu dokumentalnego Lidii Dudy z 2002 roku – „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie”. Bliźniacy Adrian i Marcin, którzy byli nieformalnymi przywódcami grupy „buzoklejów”, mają teraz po dwadzieścia lat, są bardziej świadomi swoich czynów, a przede wszystkim granicy pomiędzy dobrem a złem. Czy można odciąć się od swojej przeszłości i rozpocząć nowe życie? Ich filmowa historia zaczyna się od zabójstwa i miłości.

* "Witaj bracie w cygańskim taborze" (2003) – emisja: 13 marca, godz. 23:55

Dokument o pięciu pokoleniach cygańskiej rodziny Trojanków, która po raz pierwszy od momentu zniesienia zakazu poruszania się cygańskim taborom wyrusza taborem do Zielonej Góry. Przy cygańskim ognisku ożywają wspomnienia oraz muzyka i śpiew w wykonaniu zespołu rodzinnego Trojanków Terne Roma.

* "Herkules" (2004) – emisja: 20 marca, godz. 22:45

Przejmujacy portret 9-letniego kulejacego Krzysia, zwanego przez bliskich Herkulesem, który utrzymuje cała swoja rodzine – babcie i bezrobotnych rodziców. Matka pracowała kiedys w masarni, ojciec – w kopalni. Krzysiu zbiera i sprzedaje złom, znosi do domu rozsypany w pobliżu torów kolejowych wegiel. A rodzice pija, ogladaja telewizje. Niebawem w życiu Krzysia wielkie wydarzenie – Pierwsza Komunia  Święta...

* "Herkules wyrusza w świat" (2005) – emisja: 20 marca, godz. 23:10

12-letni Krzyś, który utrzymuje bezrobotnych rodziców, zbierając złom, był bohaterem filmu Herkules. Po jego obejrzeniu los chłopca tak bardzo wzruszył dwoje młodych ludzi – Sergiusza i Kasię, że postanowili Krzysiowi pomóc. Zabrali go na wakacje, najpierw do Warszawy, gdzie mieszkają, a później nad morze. Wszystko wskazuje na to, że nie była to pomoc jednorazowa i los chłopczyka w przyszłości znacznie się poprawi.

* "Uwikłani" (2012) -  emisja: 27 marca, godz. 23:50

W przypadku pedofilii nie ma wątpliwości, kto jest oprawcą, a kto ofiarą. Bywa jednak, że po pewnym czasie ta jednoznaczna relacja ulega zachwianiu. Bohater filmu był w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, już jako nastolatek, dwukrotnie próbował wziąć na nim odwet. Ich role odwróciły się: to pedofil boi się dzisiaj swojej ofiary. Poznajemy tę trwającą dziewięć lat wzajemną zależność również z perspektywy najbliższych obu mężczyznom osób. Ta historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca. 

[źródła informacji: strony internetowe TVP Kultura i PISF]