LUTY NA FESTIWALACH

W lutym polskie dokumenty zagoszczą między innymi w programie Tygodnia Kina Polskiego w Teheranie. Poza pokazem specjalnym w Iranie wyświetlone zostaną na sześciu innych międzynarodowych festiwalach.

Tydzień Kina Polskiego organizowany jest w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Fajr w Teheranie, który w tym roku rozpoczyna się w ostatni dzień stycznia i potrwa do dziesiątego lutego. To pierwsza tak duża prezentacja polskiej kinematografii w Iranie od ponad 30 lat. W programie przeglądu znalazły się przede wszystkim filmy fabularne, zarówno pełno jak i krótkometrażowe, ale irańska publiczność będzie też miała okazję obejrzeć nowe polskie dokumenty. W Teheranie wyświetlone zostaną filmy „Krajobraz nizinny z kołyską” Arkadiusza Biedrzyckiego, „Za czapkę gruszek” Dominiki Montean, „Konkurs” Jakuba Cumana, „Niebo” Jana P. Matuszyńskiego, „Kawałek lata” Marty Minorowicz oraz „Kres świata” Mateusza Skalskiego.

Nagrodzony ostatnio główną nagrodą w konkursie krótkometrażowym festiwalu Sundance „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego znów będzie miał okazję powalczyć o nagrody w USA. Tym razem weźmie udział w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego True/False. Na aż dwóch amerykańskich festiwalach filmowych –  Festiwalu Filmowym Thin Line oraz 36. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Portland – pokazany zostanie obraz Martina Ratha „Co raz zostało zapisane”. Film ten cieszy się niesłabnącą festiwalową popularnością – tylko w 2012 roku wziął udział w prawie siedemdziesięciu festiwalach filmowych.

Inny festiwalowy faworyt, „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia, zakalikował się do konkursu meksykańskiego Festiwalu Filmu Dokumentalnego Ambulante. W Chorwacji natomiast widzowie będą mogli zobaczyć nominowany do nagrody IDFA „Rogalik” Pawła Ziemilskiego. Film wybrano do konkursu 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Zagrebdox. Animowany dokument Zbigniewa Czapli „Papierowe pudełko” wyświetlony zostanie w pokazie specjalnym odbywającego się w Brukseli festiwalu Anima 2013.