GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH

W grudniu, wraz z końcem roku, festiwalowy szał nieco cichnie. Mimo to, prawie dwadzieścia polskich filmów wyświetlonych zostanie na ekranach kinowych dziewięciu festiwali w Europie i Azji.

Trzeciego grudnia w chińskim mieście Guangzhou rozpocznie się festiwal filmów dokumentalnych GZDOC. Komisja selekcyjna tego festiwalu wybrała do sekcji konkursowych trzy polskie produkcje: zrealizowany w Studiu Munka film Marcina Filipowicza „Mój tata Lazaro” oraz „Decrescendo” Marty Minorowicz i „Paparazzi” Piotra Bernasia, oba wyprodukowane przez Wajda Studio. Innym azjatyckim festiwalem odbywającym się w grudniu jest International Short and Independent Film Festival Dhaka 12. W stolicy Bangladeszu wśród filmów konkursowych zobaczyć będzie można „Cały świat Hani i Stasia” Tomasz Jurkiewicza.
 
 Sporo będzie się działo na Bałkanach. W konkursie dziewiątej edycji słoweńskiego festiwalu filmów animowanych Animateka weźmie udział „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli. Festiwalowy faworyt, czyli „Co raz zostało zapisane” Martina Ratha powalczy o laury w sekcji konkursowej innego słoweńskiego festiwalu – International Student and Video Film Festival. W Chorwacji z kolei, na Human Rights Film Festival w Zagrzebiu, do konkursu zakwalifikował się doceniony ostatnio w Iranie obraz Marcela Łozińskiego „Tonia i jej dzieci”. Festiwal filmów poruszających kwestię praw człowieka odbędzie się również w kosowskiej Prishtinie – w jego sekcji konkursowej widzowie będą mieli okazję zobaczyć „Lekarzy” Tomasza Wolskiego.
 
 We Francji będzie miała miejsce trzydziesta edycja festiwalu Tous Courts Aix-en-Provence. W jego sekcji konkursowej znalazła się polsko-niemiecko-chińska koprodukcja „Next” w reżyserii Adama Janischa. Mediolan natomiast na parę dni stanie się stolicą filmów i programów telewizyjnych o tematyce sportowej, a to za sprawą rozgrywającego się tam już po raz trzydziesty festiwalu FICTS Fest. Widzowie tego festiwalu będą mogli zapoznać się z historią polskiego żużlowca Krzysztofa Cegielskiego opowiedzianą przez Grzegorza Milko w filmie „Przerwany sen”. 
 
 Na koniec wróćmy do Polski, gdzie w dniach od siódmego do szesnastego grudnia potrwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. W konkursie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się aż dwa polskie tytuły: „Wiera Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz oraz „Bad Boy. Cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego. W sekcjach pozakonkursowych pokazanych zostanie ponad dziesięć polskich dokumentów, a wśród nich „Moje zapiski z podziemia” Jacka Petryckiego, „Tonia i jej dzieci” Marcela Łozińskiego, czy „Dzieci Kotana” Mirosława Dembińskiego.