LENIN I FENG SHUI

TYTUŁ ANGIELSKI: LENIN AND FENG SHUI

Historia i kulisy największego świeckiego kultu w XX wieku. Nikt z ludzi nie doczekał się tylu pomników co Lenin. Historia jego „deifikacji” przez komunistyczne władze ZSRR to fenomen na skalę światową porównywalny z praktykami kultowymi w Egipcie, Rzymie czy innych kulturach starożytnych.
W ostatnich miesiącach Lenina, bolszewiccy przywódcy, robili wszystko, by zachować Wodza Rewolucji przy życiu. Niektóre niekonwencjonalne metody do dziś okryte są tajemnicą.
Młody moskiewski historyk poszukuje materiałów archiwalnych, które wskazują, że Lenin praktykował chińską medycynę. Poznaje historię ostatnich lat W.I.Uljanowa, w tym mało znane okoliczności jego śmierci i mumifikacji.
Tłem akcji filmu jest tocząca się obecnie w Rosji narodowa debata dyskusja: co zrobić ze zmumifikowanym ciałem Lenina? Czy powinno pozostać w Mauzoleum na Placu Czerwonym, czy należy je pochować?
Film przedstawi mało znane fakty z życia Lenina, historii jego mumifikacji i kultu. Relacje naukowców i historyków, którzy od lat zajmowali się Leninem, wypowiedzi przedstawicieli różnych środowisk politycznych i krewnych Włodziemierza Iljicza.
Sprawa mumii Lenina, z toczącą się wokół niej debatą, to w szerszym
wymiarze, spór o najnowszą historię Rosji; co zrobić z dziedzictwem ZSRR?
Zderzenie kultu Lenina, doprowadzonego do absurdu przez radziecką propagandę, z realiami nowej kapitalistycznej Rosji prowadzi do sytuacji groteski i pure nonsenu - jakie określają klimat i konwencję filmu.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
52'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Władysław Jurkow
SCENARIUSZ:
Władysław Jurkow
OPERATOR:
Lev Chesnov
PRODUCENT:
ARKADIA FILM, Belsat Tv

Władysław Jurkow »

Reżyser, dziennikarz. Współpracuje z TVP, HBO, WDR. Autor filmów dokumentalnych, członek polskich misji archeologicznych do Egiptu i Sudanu.