CO SIĘ STAŁO Z POLSKIM BILLEM GATESEM?

TYTUŁ ANGIELSKI: WHAT HAPPENED TO THE POLISH BILL GATES?

Jest to inscenizowany dokument, przedstawiający historię polskiego informatyka Jacka Karpińskiego, który na przełomie lat 60. i 70. skonstruował jeden z pierwszych na świecie „pecetów“ – najpopularniejszych obecnie komputerów. Niestety osiągnięcie Karpińskiego poszło na marne. Partia zabroniła mu produkcji. Informatyk, który nie chciał się podporządkować został wyprowadzony z zakładu pod karabinami, a następnie zajął się hodowlą ... świń na Mazurach. Czy Polska byłaby komputerowym mocarstwem, gdyby jego losy potoczyły się inaczej?

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
24'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Piotr Lipiński
SCENARIUSZ:
Piotr Lipiński
OPERATOR:
Jerzy Bęben, Stanisław Zabost
MONTAŻ:
Ryszard Więcek
PRODUCENT:
TVP S.A.

Piotr Lipiński »

Ur. w 1967r. Z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter. Przez prawie dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikował głównie reportaże historyczne. Jego teksty ukazywały się w również w „Radarze”, „Na przełaj”, „Po prostu”, „Polityce”, „Pressie”. Autor książek: "Humer i inni", "Bolesław Niejasny", "Towarzysze Niejasnego", "Ofiary Niejasnego", "Raport Rzepeckiego"

W „Discovery Historia” prowadzi cykl "Zwarte Szeregi", prezentujący filmy dokumentalne.

Wielokrotnie otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże i nominacje do nagrody „Press” w kategoriach reportaż i wywiad. Scenariusz "Dzieci Wehrmachtu" powstał na podstawie jego reportażu "Zły Mundur", opublikowanego w „Dużym Formacie”.