KABARET POLSKA

TYTUŁ ANGIELSKI: CABARET POLSKA

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Kabaret Polska to fabularyzowany dokument łączący gatunki dokumentu i kabaretu w celu opisania wydarzeń Marca '68 w Polsce. Poprzez zestawienie osobistych wspomnień ze sprokurowanymi skeczami kabaretowymi, film bierze pod lupę pamięć o Marcu i dzisiejszy wpływ tych wydarzeń. To analiza zderzenia pomiędzy polską i żydowską kulturą, w takich ich aspektach jak opowieści, historia, jedzenie, języki, pieśni i muzyka. Na część dokumentalną składają się wywiady i materiały archiwalne. Kluczowy jest wywiad z Ryszardem Wójcikiem, polskim dokumentalistą, który był świadkiem marcowych wydarzeń i utrwalił wypowiedzi swoich przyjaciół tuż przed emigracją. Wywiady z emigrantami dotyczą osobistego wymiaru wydarzeń, ale część fabularna z kolei wydobywa metaforyczny aspekt tych historii. Element kabaretowy wprowadzony zostaje przez wizytę kabarecistów w domu dokumentalisty Wójcika. Planują obchody czterdziestej rocznicy wydarzeń z Marca #68. Za dnia przebrani są za kolędników, ale wieczorem, jak tylko przekraczają próg domu Wójcika, zmieniają się w kabaret. Jego skład to: Trio Kolombina, Pan Żurek, akordeonista Fink, Turoń i obywatel Siam. Później dołączają do nich: tajny agent oraz Gomułka w postaci kukiełki. Pamiętanie jest materią tego widowiska. 

FILM REPREZENOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
49'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Nir David Zats, Zuzanna Solakiewicz
SCENARIUSZ:
Nir David Zats, Zuzanna Solakiewicz
MONTAŻ:
Nir David Zats, Zuzanna Solakiewicz
PRODUCENT:
Instytut im. Adama Mickiewicza, Transfax Film Production

Nir David Zats »

W latach 1999-2003 studiował w Hunter College w Nowym Jorku (specjalność: film) i był jednocześnie artystą-rezydentem Film & Video Art. Obecnie mieszka i pracuje w Jerozolimie oraz studiuje w Sam Spiegel Film and TV School.

Zuzanna Solakiewicz »

Reżyserka, scenarzystka. Ukończyła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2005-2009 przebywała w Izraelu, gdzie w 2008 studiowała w Sam Spiegel Film and TV School w Jerozolimie, edukację kontynuowała na stażu w PWSFTiTv w Łodzi.

Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny "15 stron świata" (2014) zdobył Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej na MFF w Locarno, Nagrodę Główną na MFFDiK w Belgradzie i wiele innych.