GOTTLAND

"Gottland" to pełnometrażowy film dokumentalny oparty na bestsellerowym zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem (zwycięzca Plebiscyt Czytelników Nagrody Literackiej Nike oraz zdobywca tytułu Europejskiej Książki Roku 2009). Zainspirowani książką dokumentaliści, studenci słynnej praskiej szkoły filmowej FAMU, z wnikliwością przyglądają się powojennej Czechosłowacji i Czechom i poszukują narodowych bohaterów– tak zapomnianych, jak i nigdy nieodkrytych oraz tych, których z kart historii brutalnie wymazano. Wychodząc od wydarzeń z okresu Pierwszej Republiki Czechosłowackiej i II wojny światowej, przez lata 50. i 60., a na okresie normalizacji kończąc, stawiają pytanie o współczesne konsekwencje przełomowych wydarzeń. Czy jednak zawsze trafnie rozpoznajemy, które zdarzenia były kluczowe, a ich echo wybrzmiewa do dziś? Kto w opowieści, którą wydaje nam się, że znamy, tak naprawdę jest bohaterem, a kto zdrajcą?

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Czechy, Słowacja
CZAS TRWANIA:
100'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Viera Čakányová, Petr Hátle, Rozalie Kohoutová, Lukáš Kokeš, Radovan Síbrt , Klára Tasovská
SCENARIUSZ:
Mariusz Szczygieł, Jan Gogola ml., Jana Hádková
OPERATOR:
Tomáš Daliman
MONTAŻ:
Šimon Špidla
MUZYKA:
Patryk Cannon
PRODUCENT:
Centrala, Nutprodukce, Czech Television, Bfilm, FAMU, Odra Film
KOPRODUCENT:
Centrala, Czeska Telewizja, BFilm, FAMU, Odra Film

Viera Čakányová »

Absolwentka scenopisarstwa na VŠMU w Bratysławie oraz dokumentarystyki na FAMU w Pradze. Jej filmy Piraňa (Pirania) i Alda zostały nagrodzone na festiwalu FAMUFEST (w latach 2007 i 2009) oraz były prezentowane na wielu filmowych festiwalach w kraju i zagranicą.

Petr Hátle »

Urodził się w 1983 roku w Pradze. Po ukończeniu kierunków Historii i Teorii Filmu oraz Filozofii na Uniwersytecie Karola w Pradze, rozpoczął studia na wydziale Filmu Dokumentalnego Praskiej Szkoły Filmowej FAMU. Podczas studiów wyreżyserował wiele różnorodnych filmów krótkometrażowych, głównie związanych z zagadnieniami dotyczącymi praw człowieka i problemów społecznych. Filmy te były wyświetlane zarówno podczas Czeskich jak i europejskich festiwali. Przez dwa lata pracował i studiował w Stambule, dzięki wsparciu Funduszu Unii Europejskiej. Jego debiut filmowy “The Great Night” zwyciężył w kategorii Najlepszy Czeski Film Dokumentalny na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie.


Rozalie Kohoutová »

Ukończyła romistykę na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz film dokumentalny na praskim FAMU. Jej filmy "O Topanki" i "Velmistr" zostały nagrodzone na festiwalu filmowym FAMUFEST, a film "Roma Boys" dostał główną nagrodę na festiwalu Fresh Film Festiwal w 2010 roku.


Lukáš Kokeš »

Laureat nagrody Václava Táborského na festiwalu w Pilznie z 2010 roku. Dwa lata wcześniej został wyróżniony nagrodą indywidualną na festiwalu filmowym w Jihlavie oraz nagrodą publiczności na FAMUFEST w 2008 roku. Jest studentem dokumentalistyki na FAMU.

Radovan Síbrt »

Urodził się w 1975 roku. Absolwent wydziału Nauk Humanistycznych oraz wydziału Filozofii i Sztuki na Uniwersytecie Karola w Pradze oraz Wyższej Szkoły Filmowej FAMU. Współzalożyciel Pink Productions, reżyser i producent reklam, teledysków oraz filmów. Poracował zarówno przy krótkometrażowych filmach dokumentalnych (MRG), filmach fabularnych (Domestic Violence, Bambino di Praga), jak i również przy produkcjach Czeskiej Telewizji. Jego debiutem reżyserskim, w 2012 roku, był pełnometrażowy film dokumentalny “The Prision of Art”, którego premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Wyreżyserował również film dokumentalny “On Decency” i wyprodukował filmy krótkometrażowe “Enkel” i “Das Wandernde Sterlein” w reżyserii Marka Ther’a i film dokumentalny “Byeway” w reżyserii Ivo Bystřičan’a.

Klára Tasovská »

Ukończyła studia na wydziale Nowych Mediów na praskiej Akademi Sztuk Pięknych (AVU). W chwili obecnej studiuje dokument na FAMU. Dzięki filmowi Půlnoc (Północ) została nominowana do nagrody Czeski Lew w kategorii najlepszego filmu studenckiego.

NA FESTIWALACH: