13 SUMMERS UNDERWATER

Są historie, które dzieją się jedynie w naszej wyobraźni. Są ludzie, których się nie zapomina, gdy umrą, gdyż żyją w pamięci innych.Są marzenia, które powstają jedynie wtedy, gdy ludzie wiedzą, że odejdą....Życie człowieka można ująć jako sekwencję zdjęć, scen, zamrożonych chwil.Ten film jest o marzeniach i ostatnich życzeniach ludzi, którzy wiedzą, że niedługo umrą i o ich najbliższych, często świadomych, że ci, których kochają owych marzeń już nie spełnią.

Znajdziemy tu fikcyjne sceny zainspirowane marzeniami autentycznych osób, ale zrekonstruowane i odtworzone przez innych. Marzenia owe są widziane z perspektywy umierającej osoby; jak gdyby kamera umiejscowiona była w oku umierającego. Wszystko jest zatem możliwe, gdyż jesteśmy niejako zakleszczeni pomiędzy wyobrażeniami owych osób, a momentem gdy balansują oni na skraju światów.

 

GATUNEK:
dokument / fabuła
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Mexico
CZAS TRWANIA:
64'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Wiktoria Szymańska
SCENARIUSZ:
Wiktoria Szymańska
OPERATOR:
Patrycja Lewandowska, Martin Boege
MUZYKA:
Orchestra Elastique
PRODUCENT:
Luna W.

Wiktoria Szymańska »

Reżyserka i scenarzystka, nominowana do nagrody Akademii Brytyjskiej, regularnie nagradzana za swoje osiągnięcia na prestiżowych festiwalach (jak Toronto, Locarno, Karlove Vary). Laureatka wielu stypendiów międzynarodowych oraz nagrody British Arts Council Award. Realizowała swoje filmy w koprodukcji z największymi międzynarodowymi stacjami telewizyjnymi, takimi jak ARTE, Channel 4, SVT, YLE, BBC, AVRO, TVP, NHK, a współfinansowanie zapewniali m.in. Arts Council, Creative Europe, PISF, CNC i regionalne fundusze we Francji i w Polsce. Wykłada reżyserię w międzynarodowych szkołach filmowych i pracuje jako montażystka. Jest autorką prezentowanych i wielokrotnie nagradzanych za granicą filmów, m.in. "7 Sheep" (2015), "The Man Who Made Angels Fly" (2013), "Themerson and Themerson" (2010), oraz serii “In the Cities - Sleepwalker” (2014, dla Channel4). Tworzy również wideo instalacje m.in “Walkwomen”.