POLSKIE DOKUMENTY NA SIERPNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

W sierpniu też będzie można zobaczyć polskie dokumenty na wielu międzynarodowych festiwalach. Koniecznie sprawdźcie, które tytuły będą miały szansę na nagrody w tym miesiącu.

Pod koniec sierpnia rozpoczął się na Majorce 11. Atlantida Film Festival. W programie wydarzenia znalazł się pokaz filmu „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. Nie będzie to jedyny pokaz tego filmu w najbliższym czasie. Pod koniec miesiąca dokument zostanie pokazany w Portugalii na kilkukrotnie przenoszonym z powodu pandemii festiwalu IndieLisboa.

Na przełomie dwóch wakacyjnych miesięcy  wystartował też amerykański Cordillera International Film Festival. Tam o nagrody ubiega się „Family2” Yifan Sun. Kilka dni później rozpocznie się we Włoszech MoliseCinema Film Festival. W programie We have one heart” Katarzyny Warzechy. Ten animowany dokument będzie można zobaczyć tez pod koniec sierpnia na niemieckim FILMKUNSTFEST MV.

Już 4 sierpnia rozpocznie się 74. edycja Locarno Film Festival. W programie tego niezwykle prestiżowego wydarzenia aż trzy polskie dokumenty – „Spacer z aniołami” Tomasza Wysokińskiego, „Bukolika” Karola Pałki oraz „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego. Więcej na ten temat tutaj.

Kilka dni po rozpoczęciu festiwalu w Locarno odbędzie się Ground Art Fest Armenia. Jednym z filmów w programie będzie „Proch” Jakuba Radeja.

Jak się okazuje konkursowy pokaz na szwajcarskim festiwalu, to nie jedyna ważna impreza dla filmu Tomasza Wysokińskiego. „Spacer z aniołami” będzie można zobaczyć również na szkockim Edinburgh Film Festival. O tym również informowaliśmy wcześniej (tutaj).  W tym samym czasie w Egipcie będzie można zobaczyć „Grubą Kaśkę” Julii Pełki. Film będzie miał szansę na nagrody na Alamein International Film Festival.

W drugiej połowie sierpnia odbędzie się MakeDox Creative Documentary Film Festival. Tradycyjnie w Macedonii nie zabraknie polskich filmów. O uznanie jurorów i publiczności będą ubiegać się „Maski i ludzie” Pawła Łozińskiego, „Trochę raju” Andrzeja Cichockiego oraz „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika.

Pod koniec miesiąca wystartuje 20. edycja Silhouette Film Festival. W programie znalazł się krótki dokument „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz.

Aktualna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.