DOKUMENT SERGEIA LOZNITZY MONTOWANY PRZEZ TOMASZA WOLSKIEGO NAGRODZONY W CANNES

Za montaż najnowszego filmu Siergieja Łoźnicy odpowiadał Tomasz Wolski. „Babi Yar. Context” prezentowany był w sekcji Special Screenigs, gdzie został dostrzeżony i uhonorowany Specjalną Nagrodą Jury L’OEIL D’OR.

Festiwal Filmowy w Cannes jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń filmowych na świecie. Co roku komisja selekcyjna otrzymuje rekordową liczbę zgłoszeń do poszczególnych sekcji. Tysiące utalentowanych twórców marzy o tym, by właśnie na Lazurowym Wybrzeżu pokazać swój film.

„Babi Yar. Context” to drugi po „Cow” Andrei Arnold (więcej pisaliśmy tutaj) canneński dokument zrealizowany przez uznanych zagranicznych reżyserów we współpracy z polskimi twórcami. W przypadku najnowszego filmu Siergieja Łoźnicy za montaż odpowiedzialny był znakomity polski dokumentalista Tomasz Wolski.

Nagrodzony film opowiada o dramatycznych wydarzeniach do których doszło 29-30 września 1941 roku w tytułowym Babim Jarze na Ukrainie. To tam rozstrzelono ponad 30 tysięcy Żydów. Film jest próbą rekonstrukcji tamtejszych wydarzeń za pomocą archiwalnych materiałów.

Więcej o tytule można przeczytać bezpośrednio na stronie festiwalu w Cannes.