POLSKIE DOKUMENTY NA LISTOPADOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Listopad to kolejny przyjazny festiwalowiczom miesiąc. Najważniejsze wydarzenia odbędą się na naszym kontynencie, a w ich programach oczywiście nie zabraknie polskich dokumentów. Sprawdźcie koniecznie, gdzie i które polskie filmy będą w listopadzie ubiegać się o serca publiczności i uwagę jurorów.

W Stanach Zjednoczonych odbędzie się DOCUTAH International Documentary Film Festival na którym będzie można zobaczyć „Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia” Jan Chrobaka. W tym samym czasie we Francji wystartuje Rencontres Cine Montage, a w Holandii Dutch Mountain Film Festival. Na obu imprezach o nagrody powalczy „Harda” Marcina Podolca, a na tym holenderskim będzie można zobaczyć jeszcze „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego.

W drugim tygodniu listopada w Hiszpanii rozpocznie się zupełnie nowy festiwal – Lhi. W konkursie imprezy znalazł się „Arabski sekret” Julii Groszek. W podobnym terminie odbędzie się rumuński Anim’est. W programie „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy, które można będzie zobaczyć również podczas festiwalu  Zinebi62 oraz w Leeds. Więcej o tym drugim wydarzeniu można przeczytać tutaj.

„The Vibrant Village” z węgierskiego Verzio International Human Rights Documentary Film Festival pojedzie prosto na niemiecki interfilm. A w podobnym czasie w Polsce odbędzie się kolejna edycja festiwalu EnergaCAMERIMAG. W konkursie międzynarodowym będzie można zobaczyć dwa polskie pełnometrażowe dokumenty – „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske oraz „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika. Ich konkurentem będzie polska koprodukcja „Gorzka miłość” Jerzego Śladkowskiego. Film Macieja Cuske będzie można zobaczyć również podczas włoskiego Dei Popoli oraz Festival Film Dokumenter w Indonezji.

Druga połowa listopada to moment, w którym odbędzie się kolejna edycja Oulu International Children's and Youth Film Festival. Podczas fińskiej imprezy widzowie zobaczą „19:91” Emilii Śniegoskiej. Innym ważnym, o ile nie najważniejszym, punktem w kalendarzu fanów dokumentów jest rozpoczynająca się wówczas holderska IDFA. W tym roku w programie znalazło się kilka polskich filmów, więcej można znaleźć tutaj i tu.

Ostatnie dni miesiąca będą należeć do francuskiego Poitiers Film Festival, gdzie o nagrody ubiegać się będzie „Efekt Halo” Patrycji Polskowskiej oraz greckiego Olympia International Film Festival for Children and Young People z pokazem „Family2” Yifan Sun.

Pełna lista pokazów festiwalowych znajduje się tutaj.