“WE HAVE ONE HEART” NAJLEPSZY NA DOCS MX W MEKSYKU

Tego weekendu twórcy „We Have One Heart” na pewno długo nie zapomną. Po nagrodzie w Luksemburgu i Chicago przyszła pora na Meksyk. Dokumentalna animacja Katarzyny Warzechy wygrała konkurs Fragmentos Internacionale festiwalu DocsMX.

Festiwal DocsMX  to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych w Ameryce Środkowej. Do tej pory znany był jako DocsDF - Festival Internacional de Cine Documental de la Ciudad de México, jednak po dziesięciu edycjach organizatorzy uznali, że czas zacząć pisać nowy rozdział w historii festiwalu, zaczynając od zmiany jego nazwy.

W programie tegorocznej edycji festiwalu znalazło się miejsce aż dla czterech polskich dokumentów. O nagrody w różnych sekcjach konkursowych ubiegały się filmy „Synek” Pawła Chorzępy, „Jutro czeka nas długi dzień” Pawła Wysoczanskiego oraz „Syndrom zimowników” Piotra Jaworskiego. Ostatecznie zwycięska okazała się dokumentalna animacja Katarzyny Warzechy.

Nagrodzone "We Have One Heart" opowiada historię Adama, który po śmierci matki odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Więcej o festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie.