POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NAGRODZONE NA WARSZAWSKIM FESTIWALU FILMOWYM

Dokumentalne „A co jeśli nic?" Moniki Krupy oraz fabularne „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury zostały docenione przez międzynarodowe jury 36. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Warszawski Festiwal Filmowy powstał w 1985 roku, a już w 2009 roku wszedł do elitarnego grona wydarzeń, akredytowanych przez Międzynarodową Federację Stowarzyszeń Producentów Filmowych (www.fiapf.org) jako międzynarodowe konkursowe festiwale filmowe – obok festiwali takich jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Moskwa, Mar del Plata, Montreal, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin. Podczas festiwalu filmy rywalizują ze sobą w pięciu różnych konkursach: Konkursie Międzynarodowym, Konkursie 1-2, Konkursie Wolny Duch, a także Dokumentalnym i Filmów Krótkometrażowych.

To była wyjątkowa edycja dla polskich filmów krótkometrażowych. Aż dwie z pięciu nagród trafiły do naszych twórców. A oceniało je Jury w składzie: Alexei Medvedev (Rosja), Ygor Gama (Brazylia/Niemcy) oraz James Scott (Kanada).

Bohaterem nagrodzonego dokumentu jest polski archeolog, profesor Andrzej Niwiński, który od ponad 30 lat szuka grobowca faraona Amenhotepa I w Egipcie. Pomimo zwątpienia ze strony współpracowników nie przestaje dążyć do wyznaczonego celu. Przed nim ostatnia misja i ostatnie miejsce, gdzie może znajdować się grobowiec. Czy uda mu się w końcu odnaleźć zaginionego faraona?

Z kolei fabularne “Chodźmy w noc” Kamili Tarabury to opowieść o nastoletniej Krysi. Dziewczyna po raz pierwszy od tygodni wychodzi z domu. Na imprezie wpada na Majkę. Dziewczyny wymykają się z niej i wyruszają w podróż, która nabiera zawrotnego tempa.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.