HENRYK WARS PIEŚNIARZ WARSZAWY

TYTUŁ ANGIELSKI: HENRYK WARS, A SONGSTER OF WARSAW

Henryk Wars (Warszawski) to światowej sławy kompozytor muzyki filmowej do ponad 50 filmów polskich przed wojną i ponad 60 filmów zagranicznych po wojnie głównie dla hollywoodzkich studiów filmowych. Jest również autorem wielu szlagierowych, powszechnie znanych  piosenek, okrzyknięty  w Polsce „pieśniarzem Warszawy”.  Na świecie jego piosenki śpiewane były przez Brendę Lee, Doris Day, Binga Crosby’ego, Margaret Whiting. Te skomponowane w Warszawie przed wojną przetrwały próbę czasu i są wykonywane przez współczesne gwiazdy piosenki po dziś dzień.

Filmowa opowieść o Henryku Warsie została zrealizowana blisko 30 lat po śmierci kompozytora oparta na wypowiedziach jego bliskich i współpracowników i zarejestrowana na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, w Hollywood gdzie tworzył Wars mieszka wdowa Elżbieta Wars i syn Robert Vars, w Europie: w Londynie gdzie mieszka główna solistka Orkiestry Warsa Renata Bogdańska vel Generałowa Andersowa oraz w Australii gdzie żyje drugi główny solista orkiestry Gwidon Borucki. W filmie wykorzystaliśmy materiały archiwalne m. in. Polskiej Kroniki Filmowej z lat 1936, 1967, z fragmentów powstałego we Włoszech filmu pt. „Wielka droga” o bojowym szlaku Armii Generała Andersa w reżyserii Michała Waszyńskiego z Renatą Bogdańską w roli głównej z muzyką Henryka Warsa oraz telewizyjnych wykonań szlagierowych piosenek zarówno przez artystów okresu międzywojennego jak i współczesnych.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
57'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Wiesław Dąbrowski
SCENARIUSZ:
Wiesław Dąbrowski
OPERATOR:
Kamil Dąbrowski
MONTAŻ:
Marcin Mikołaj Mironowicz
PRODUCENT:
Agencja Artystyczna "Partus"

Wiesław Dąbrowski »

Reżyser, producent, scenarzysta. Urodził sie w  1947 roku. Ukończył Wydział Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego (specjalność filmologia). W latach  1971 –1989 pełnił różne funkcje w Polskim Stowarzyszeniu Jazzowym  - od Kierownika Zespołu do Vice Prezesa Zarządu Głównego. Od 1990  Wiesław Dąbrowski jest właścicielem Agencji Artystycznej „PARTUS”  oraz niezależnym producentem programów i filmów  telewizyjnych, filmów dokumentalnych, reportaży, spektakularnych gal koncertowych, muzyki filmowej oraz płyt CD. Za film dokumentalny „Henryk Wars pieśniarz Warszawy” otrzymał Kryształ TV Polonia 2007 oraz Złoty Liść Retro na warszawskim Festiwalu Piosenek Retro, natomiast za film „Michał Urbaniak nowojorczyk z wyboru” otrzymał Gold Remi Award na prestiżowym Houston International Film Festival, 2010 (Teksas, USA).
NA FESTIWALACH:
NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:
* Festiwal Piosenki Retro w Warszawie, Polska, 2008 - Złoty Liść Retro
* Kryształ TVP Polonia dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, 2007