CYRK ZE ZŁAMANYM SERCEM

TYTUŁ ANGIELSKI: A HEART-BROKEN CIRCUS

„Cyrk ze złamanym sercem” to zapis jednego dnia z życia małego, wiejskiego cyrku Bojaro od momentu przyjazdu do finałowego przedstawienia . To zapis dramatycznej walki o przetrwanie cyrku, który ze swoim tradycyjnym sposobem myślenia o sztuce cyrkowej nie odnajduje się w nowej rzeczywistości i nie potrafi dotrzeć do współczesnego  widza.


Cyrk polski umiera. Stare pokolenie artystów odchodzi , a następców nie ma , bo młodych do cyrku nie ciągnie. Życie w cyrku to chleb niepewny. Sytuacja w ciągu każdej godziny zmienia się jak w kalejdoskopie. Dzień w dzień gdzie indziej, pakowanie, rozpakowanie, wieczny brak czasu, wieczna niepewność. Dla normalnego człowieka jest to nie do wytrzymania. Cyrkowcom jednak skóra stwardniała. To nie jest robota dla wrażliwca. Dawny świat cyrku z jego gwiazdami, wielkimi numerami  i mozolnymi treningami odchodzi  w niepamięć , przegrywa dziś ze szklanym ekranem .


W trudnych czasach cyrki ,aby przetrwać, muszą więc walczyć o klienta wszelkimi dostępnymi metodami. Zdzierają plakaty konkurencji, oszukują  ludzi wmawiając im , że przedstawienie rywali odwołano, podkupują sobie artystów. Film jest  trzymającym w napięciu  zapisem  dramatu czekania na widza, czekania wydłużającego się w nieskończoność, upokarzającego, który jest  ich udziałem każdego dnia przed rozpoczęciem przedstawienia.


Film jak w soczewce ukazuje przy okazji postkomunistyczną Polskę „gorszej kategorii”, sprywatyzowaną i pozostawioną samą sobie. Nierzadkie w filmie chwile śmiechu przez łzy tworzą zabawny, ale gorzki portret kondycji współczesnej prowincji środka Europy.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
52'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Marek Tomasz Pawłowski
SCENARIUSZ:
Marek Tomasz Pawłowski
OPERATOR:
Adam Bajerski, Rafał Wróblewski, Adam Zięcina
MONTAŻ:
Jan Mikołaj Mironowicz
MUZYKA:
Anna Malarowska
PRODUCENT:
TVP 1 S.A., Zoyda Art Production

Marek Tomasz Pawłowski »

Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Reżyser filmowy i teatralny. Producent i autor wielu spektakli i filmów. Zrealizował filmy dokumentalne: Zakazana miłość – historia Broni i Gerharda (2002), Wszystko o Einsteinie (2005), Uciekinier (2007), Cyrk ze złamanym sercem (2010).
NA FESTIWALACH: