KOMEDA – MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA

TYTUŁ ANGIELSKI: KOMEDA – A SOUNDTRACK FOR A LIFE

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Krzysztof Komeda – polski lekarz, pianista jazzowy I kompozytor muzyki filmowej. Jego muzyka stała się w Polsce kultową. Wszędzie na świecie szczególnie znane są jego melodie filmowe. Takimi przebojami jak na przykład kołysanka z “Dziecka Rosemary” Polańskiego otworzył własną kartę w historii muzyki filmowej.

Melodyjne, często melancholijne dźwięki zdają się być podkładem muzycznym do jego własnego dramatycznego życiorysu. Komeda był symbolem artystycznej opozycji w komunistycznej Polsce lat 50-tych i 60-tych. Wyjechał do Ameryki, gdzie zobaczył całkiem inny styl życia. Ale w roku 1969 uległ tragicznemu wypadkowi i zmarł będąc u szczytu kariery w wikeu zaledwie 37 lat.

Filmowy esej “Komeda – muzyka życia” jest głównie refleksją na temat muzyki filmowej Komedy i jej odniesień do jego życia. Ale to także współczesny dokument o postawie wobec życia w czasach społecznych, politycznych i kulturowych zmian w okresie powojennym, oraz o pracy i exodusie polskich artystów w latach 50-tych i 60-tych.

FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
52'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Claudia Buthehoff-Duffy
SCENARIUSZ:
Claudia Buthehoff-Duffy
OPERATOR:
Józef Romasz, René Dame, Andreas Höfer, Vivien Vogel
MONTAŻ:
Ewa Will
MUZYKA:
Andreas Hornschuh, Matthias Hornschuh
PRODUCENT:
TVP S.A., Studio Filmowe Kalejdoskop, Benedikt Pictures, Wave-line GmbH, ZDF, Schweizer Fernsehen DRS, YLE Teema

Claudia Buthehoff-Duffy »

Urodziła się w Stut­t­gar­cie w 1959 roku. Studiowała językoznaw­stwo, filozofię i psychologię na Free Univer­sity w Ber­linie. Przez 20 lat pracowała jako opiekun osób niepełnospraw­nych. W latach 1990 – 95 była dzien­nikarką radiową zaj­mującą się tematyką kul­turową i społeczną. W 1995 zor­ganizowała radiową kam­panię dla nie­miec­kich stacji radiowych na rzecz czar­nych dzien­nikarzy i działaczy z Death Row Mr. Mumia Abu-​​Jamal. Od 2001 roku jest zaan­gażowana w branży fil­mowej. Ukoń­czyła szkołę fil­mową Kaskeline w Ber­linie.