ROBOTNICY '71: NIC O NAS BEZ NAS

TYTUŁ ANGIELSKI: WORKERS '71: NOTHING ABOUT US WITHOUT US

Portret robotników, którzy brali udział w strajkach w grudniu 1970 roku, ukazujący różnicę interesów i poglądów klasy robotniczej i klasy rządzącej.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
47'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Paweł Kędzierski, Krzysztof Kieślowski, Tomasz Zygadło, Wοjciech Wiszniewski, Tadeusz Walendowski
OPERATOR:
Jacek Petrycki, Witold Stok, Stanisław Mroziuk
MONTAŻ:
Lidia Zonn, Maryla Czołnik, Joanna Dorożyńska, Daniela Cieplińska
PRODUCENT:
WFDiF (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych)

Paweł Kędzierski »

Reżyser filmowy, dokumentalista. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. członek Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy. W 1990 współzałożyciel Studia Filmowego "Kronika". Wieloletni przewodniczący Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zrealizował kilkanaście filmów dokumentalnych, a także fabularnych.

Krzysztof Kieślowski »

Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, scenarzysta. Urodził się w 1941 w Warszawie. Studiował na Wydziale Reżyserii w PWSTiF w Łodzi. Jego pierwsze etiudy dokumentalne („Urząd”, „Z miasta Łodzi”) powstały pod opieką Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka. W telewizji debiutował dokumentem „Zdjęcie” (1969). Po studiach, aż do 1983 jest związany z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, gdzie realizuje większość filmów dokumentalnych. Współpracując z Krzysztofem Piesiewiczem tworzy filmy fabularne, w tym cykl „Dekalog” czy „Trzy kolory”, za które otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień. Był laureatem "Felixa" - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach (1979-82), Berlinie Zachodnim (1984), Helsinkach (1988) oraz w Szwajcarii (1985, 1988, 1992) i Łodzi (1993-96). Członek Brytyjskiego Instytutu Filmowego oraz Akademii Filmowej w USA.