LOT

TYTUŁ ANGIELSKI: FLIGHT

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Portret Romana Stańczaka – legendarnego performera i rzeźbiarza, będącego ważnym punktem odniesienia dla absolwentów słynnej Kowalni: Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego. Jako najbardziej bezkompromisowy głos pokolenia niszczył swoje wewnętrzne mieszczaństwo, skalpując meble, obwiązując się kablami, wywracając czajnik na lewą stronę... Rola twórcy przeklętego dużo go jednak kosztowała. Dlaczego nagle zniknął? Co się z nim działo przez te wszystkie lata?

Po latach nieobecności w świecie sztuki Stańczak dostaje szansę, by wrócić do gry – Biennale w Wenecji. Najpierw jednak musi się skonfrontować ze zniszczeniami w swoim życiu. Czy wciąż jest tą samą osobą, tym samym artystą? Film łączy archiwa i materiały aktualne w kolaż bez szwów. Rejestruje twórczy szał i misterną robotę artysty, który rozkrawa i zszywa na nowo cały przenicowany samolot. Szydełkuje w metalu wielkości wieloryba.

Wystawa w Polskim Pawilonie nigdy nie była tak szeroko dyskutowana jak w 2019 r. O czym naprawdę jest rzeźba, która Polakom kojarzy się jednoznacznie z katastrofą smoleńską? Czy Stańczakowi uda się odbudować swoją karierę? Pozszywać na nowo relacje z bliskimi?

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
69'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda
SCENARIUSZ:
Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda
OPERATOR:
Nicolas Villegas Hernandez
MONTAŻ:
Nikodem Chabior
MUZYKA:
Lubomir Grzelak
DŹWIĘK:
Anna Gawlita, Janusz Dąbkiewicz, Katarzyna Białas
PRODUCENT:
KIJORA / Anna Gawlita
KOPRODUCENT:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, TVP S.A., FINA

Anna Zakrzewska »

Urodziła się w 1976 roku. Studiowała Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne oraz historię
sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z Telewizją Polską, od 2005 z TVP Kultura, gdzie specjalizuje się w reportażach o sztuce współczesnej.
NA FESTIWALACH: