Z WNĘTRZA

TYTUŁ ANGIELSKI: FROM WITHIN

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
90'
ROK PRODUKCJI:
KOLOR:
kolorowy
REŻYSERIA:
Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński, Tomasz Szwan
SCENARIUSZ:
Cezary Grzesiuk, Krystian Kamiński
OPERATOR:
Zdzisław Beksiński, Zofia Beksińska, Tomasz Beksiński, Piotr Dmochowski
MONTAŻ:
Cezary Grzesiuk
MUZYKA:
Rafał Rozmus
PRODUCENT:
Cezary Grzesiuk, Blue Dream Film
KOPRODUCENT:
Filmoteka Narodowa -Instytut Audiowizualny Fundacja Beksiński, Telewizja Polska

Cezary Grzesiuk »

Polski producent, reżyser, oraz montażysta filmowy, urodzony w 1963 roku. Właściciel studia fimowego Blue dReam Film. Wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej AMA. Pracował jako montażysta przy wielu znanych produkcjach filmowych, takich jak: “Skazany na bluesa” (2005), “Różyczka” (2010), “Imagine” (2012), “Pewnego razu w listopadzie…” (2017).

Dwukrotnie nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii montaż za filmy “Przystań” (1998) oraz “Ogniem i Mieczem” (1999). W 2016 roku został odznaczony medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Krystian Kamiński »

Krystian Kamiński urodził się w 1988r. w Warszawie. Jest studentem reżyserii filmowej na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. W latach 2005-2007 brał udział w zajęciach Przedszkola Filmowego organizowanego przez Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, w czasie których powstał film „Chłód, pokazywany na 7 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty. W roku 2011 współreżyserował przedstawienia „Zbuntowany Autobus, czyli jazda bez trzymanki” dla Teatru Ateneum w Katowicach.
NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:

Zdzisław Beksiński (1929-2005), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą video życie rodzinne i proces powstawania swoich obrazów. Film „Z wnętrza” w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji. Twórcy filmu starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jaki pozostawił po sobie Beksiński. Film ten jest swoistą ostatnią pracą mistrza, ostatnią próbą zmierzenia się znieubłaganie upływającym czasem.