PROSZĘ O CISZĘ

TYTUŁ ANGIELSKI: THEIR VOICES

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

W swoim dokumencie Eri Mizutani zaprasza nas do tajemniczego świata, skrzętnie skrywanego przez mury wrocławskiej szkoły z internatem. Towarzysząc uczniom przez cały rok szkolny odkrywamy ich magiczną, dziecięcą rzeczywistość, która początkowo wydaje się nam odległa i niedostępna. Subtelnie prowadzona obserwacja pozwala nam stopniowo zbliżać się do bohaterów. Śledząc losy poszczególnych uczniów, a także całej, różnorodnej grupy, poznając ich zwyczaje, gesty i mimikę odkrywamy przestrzeń pełną akceptacji, zrozumienia i beztroski - tak różną od świata czyhającego poza murami szkoły. Z czasem okazuje się, że nie potrzebujemy zbyt wielu słów, by zrozumieć emocje bohaterów, a finalnie - usłyszeć ich głosy, niesłyszalne dla nas na początku filmu.

Reżyserka przekracza w filmie trudne do pokonania bariery komunikacyjne między światem dorosłych i dzieci, światem słyszących i niesłyszących. Jej narzędziami są spokój i cierpliwość, a językiem komunikacji - nie słowa, lecz emocje. 

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
26'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Eri Mizutani
SCENARIUSZ:
Eri Mizutani
OPERATOR:
Alicia Devaux
MONTAŻ:
Tamahin Mehanni, Sabina Filipowicz
MUZYKA:
Panos Rriska
DŹWIĘK:
Bogdan Klat
PRODUCENT:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna

Eri Mizutani »

Urodziłam się w 1984 r. w Kyoto. W 2009 r. ukończyłam Art University TAMA. Podczas studiów zrealizowałam 5 filmów. Pierwszy z 2006 „Ki-ka” dostał Nagrodę Specjalną Jury podczas 29th Pia Film Festival. W 2007 r. „It’s kind of ill” w 2008 r. był pokazany w kinie UPLINK w Tokyo.

Od 2010 r. studiuję w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2013 r. zrealizowałam film „Zostanie tylko pragnienie”. W 2013 r. powstał też film fabularny „Niewidomi”. W 2014 r. nakręciłam film dokumentalny „Śni mi się” i „Ciemna przestrzeń”. W tym samym roku brałam również udział w realizacji sztuki teatralnej w stylistyce japońskiej „Niespełniona miłość”. Obecnie prowadzę warsztaty teatralne dla młodzieży w ramach współpracy z Fundacją Ai, które są przygotowaniem do realizacji dwóch przedstawień: „Romeo i Julia” i „Poszukiwanie miłości” (teatr Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych w Łodzi).