KRĄG KANTORA

TYTUŁ ANGIELSKI: KANTOR'S CIRCLE

“Krąg Kantora” to opowieść o wielkich przyjaźniach, młodości, wspólnej pasji do sztuki i życiu w czasie okupacji. W Krakowie w czasie II wojny światowej Tadeusz Kantor jeden z największych twórców teatralnych XX wieku zgromadził wokół siebie grupę utalentowanych plastyków. Większość z nich była uczniami niemieckiej Szkoły Przemysłu Artystycznego, pod której szyldem ukrywała się zakonspirowana Akademia Sztuk Pięknych. Tadeusz Kantor wraz z nimi założył Podziemny Teatr Niezależny. W prywatnych mieszkaniach zrealizowali dwa tajne spektakle i wystawę malarstwa awangardowego. “Sztuka, która rodziła się wówczas, rodziła się z zagrożenia i rodziła się przeciw zagrożeniu”. Z tej grupy wyrosły wielkie osobowości dla polskiej kultury i sztuki XX wieku. W filmie jest mowa min. o Wojciechu Hasie, Jerzym Nowosielskim,Jerzym i Lidii Skarżyńskich.

Film zawiera liczne materiały archiwalne: filmowe, fotograficzne oraz reprodukcje nieznanych prac malarskich i rysunkowych z okresu okupacji.

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
58'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Iwo Książek, Adrianna Książek (Dunin-Wąsowicz)
SCENARIUSZ:
Iwo Książek, Adrianna Książek (Dunin-Wąsowicz)
MUZYKA:
Michał Dymny
PRODUCENT:
Studio-11
KOPRODUCENT:
Telewizja Polska S.A. Kanał Kultura

Iwo Książek »

Filmowiec, designer. W 2007 roku założył „Studio-11”, będące pracownią filmowo-fotograficzno-projektową. Współautor z Adrianną Książek filmu dokumentalnego pt. Krąg Kantora. W 2010 r. autor zdjęć i producent filmu dokumentalnego Adrianny Książek pt. „Magiel” (film w 2011 był nominowany do nagrody Silver Eye). W latach 2014-15 dla Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora wraz z Adrianną Książek, zrealizował 25 nagrań wywiadów z byłymi aktorami teatru Cricot 2. Wraz z Katarzyną Zimmerer (reżyserką) zrealizował projekty filmowe dla Muzeum Historii Miasta Krakowa (do wystawy „Kraków czas okupacji 1939-1945”). W roku 2005 był autorem remaku happeningu „Linia Podziału“, zrealizowanego w prywatnym mieszkaniu podczas wernisażu wystawy fotografii z okazji 40-stej rocznicy happeningu Tadeusza Kantora (Linia Podziału). Jest dyplomantem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ukończył Wydział Wzornictwa Przemysłowego z tytułem magistra sztuki.

Adrianna Książek (Dunin-Wąsowicz) »

Urodzona w Paryżu, reżyser filmowy i montażysta. Współautorka z Iwem Książkiem filmu dokumentalnego pt. Krąg Kantora. Autorka filmu dokumentalnego „Magiel”. W 2009 r. na warsztatach filmu dokumentalnego „Aristoteles Workshop" w Rumuni (pod patronatem Telewizji Arte) współrealizowała (zdjęcia i montaż) film „Cautare/Quest" w reżyserii Ionut-a Piturescu, nagrodzony na Festiwalu w Cannes w 2010 r. Magister Historii Sztuki Filmowej (Sorbona) oraz Kulturoznawstwa - Porównawcze Studia Cywilizacji (Uniwersytet Jagielloński), absolwentka Studium Teatralnego na Uniwersytecie w Aix- en – Provence.