AMNEZJA

TYTUŁ ANGIELSKI: AMNESIA

Piotr przeżył w Polsce 22 lata, ale dopiero po 20 latach spędzonych na emigracji dowiaduje się, że 300 metrów od jego rodzinnego domu, 4 lipca 1946 roku miał miejsce pogrom kielecki, w którym zamordowano 42 osoby. Telefoniczna rozmowa z matką ujawnia nieznany fakt z historii rodziny. Aby wyjaśnić sprawę do końca, Piotr przyjeżdża do Polski, do domu rodziców. Gmatwanina faktów, interpretacji wydarzeń, a przede wszystkim emocje sprawią, że nic nie będzie już jednoznaczne.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
56'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Jerzy Śladkowski
SCENARIUSZ:
Piotr Piwowarczyk
OPERATOR:
Wojciech Staroń, Sławomir Grunberg
MONTAŻ:
Jakub Śladkowski
PRODUCENT:
Ragusa Film (Lucyna Kowalska)

Jerzy Śladkowski »

Reżyser filmów dokumentalnych. Autor dzieł takich jak Prawdziwy Koniec Zimnej Wojny, Fabryka Wódki, Paradiset. Urodzony w Radomiu w 1945 roku. Ukończył Wydział Filologii Klasycznej na Uniwersytecie w
Toruniu, a w 1973 roku - Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1972 roku pracował w Telewizji Polskiej, najpierw jako reporter, potem - realizator reportaży i filmów dokumentalnych. Od 1982 żyje w Szwecji. Realizuje filmy dokumentalne dla Telewizji Szwedzkiej i Szwedzkiego Instytutu Filmowego, współpracuje też z telewizjami fińską, duńską i norweską. Od 1993 roku jest też współpracownikiem niemieckiej telewizji publicznej ZDF i satelitarnego programu ARTE. Od wyjazdu z Polski zrealizował ponad 30 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej.