ENDBLUM

Endblum przedstawia atmosferę codziennego życia Żydów we wschodniej Europie oraz metaforycznie zaznacza ich współczesną nieobecność. Pierwsza część zrealizowana jest metodą found footage. Druga część to współczesne ujęcia z synagogi, zestawione ze śpiewem rabina. Słychać błagalną pieśń Kol Nidrei: “Niech będzie wybaczone wszystkim synom Izraela i wszystkim innym mieszkającym pomiędzy nimi, bo wszyscy błądzimy”.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Wiola Sowa, Dorota Krakowska
SCENARIUSZ:
Wiola Sowa, Dorota Krakowska
OPERATOR:
Marcin Koszałka
MONTAŻ:
Wiola Sowa
PRODUCENT:
Wiola Sowa, Dorota Krakowska

Wiola Sowa »

ur. 1972 w Gnieźnie. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2000), gdzie studiowała w pracowni filmu animowanego prof. Jerzego Kuci. Zajmuje się także grafiką książkową oraz publikuje opowiadania dla dzieci. Film dyplomowy Pomiędzy nami (1996) otrzymał nagrodę specjalną za walory plastyczne na IX Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda” w Krakowie, a także wyróżnienie na V Ogólnopolskim Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych w Krakowie, zaś Refreny zdobyły już Grand Prix Złotą Kreskę na XIII OFAFA, nagrodę publiczności i wyróżnienie jury na MFF Etiuda & Anima oraz wyróżnienie na festiwalu w Lublanie.
 

Dorota Krakowska »

Dorota Krakowska – wykształcenie Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki. Wystawy indywidualne w Dansmuseet (Stokholm) i w Galerii Zderzak (Kraków) oraz udział w wystawach zbiorowych między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Poznaniu. Medium grafika warsztatowa, instalacje wideo i performance. Od roku 2000 pracuje w Dziale Programowym Goethe-Institut w Krakowie. Wraz z Anną Bujnowską praca przygotowawcza przy wydaniu książki Ewy Krakowskiej Szkice z pamięci (2009 r.) oraz przy wystawie Byliśmy, poświęconej żydowskim mieszkańcom przedwojennego Tarnowa (2014 r., BWA i Muzeum Okręgowe w Tarnowie). Wspólnie z Wiolą Sową realizacja bazującego na archiwaliach filmu Endblum (2014 r.), poświęconemu Żydom mieszkającym przed II wojną światową we wschodniej Europie.
NA FESTIWALACH: