ALMANACH MAJDANU

TYTUŁ ANGIELSKI: EUROMAIDAN ALMANAC

W PRODUKCJI
REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

To co się dzieje na Ukrainie od końca 2013 roku jest przejawem globalnych zmian układu politycznego na świecie. Burzy się porządek ukształtowany od czasu kiedy runął mur berliński i upadł Związek Radziecki. Rosja próbuje odbudować swoją potęgę wokół idei unii euro-azjatyckiej stając do konfrontacji z zachodnim światem reprezentowanym przez Unię Europejską i USA. Jak w soczewce te tendencje skupiają się na Ukrainie. Dlatego cały świat z uwagą patrzy na to co tam się dzieje. Grupa młodych filmowców ukraińskich widzi te wydarzenia  z innej osobistej perspektywy: „to jest mój kraj, moja wojna, moje życie”.  Nie są to słowa rzucane na wiatr, jeden z operatorów został ranny  w trakcie robienia ujęcia na Majdanie a inna reżyserka w trakcie dokumentacji trafiła do niewoli rosyjskich separatystów w Słowiańsku. Ich głównym dylematem jest rozdzielenie roli obserwatora i uczestnika. Często uczestnik wygrywa. „Almanach Majdanu” jest opowieścią siedmiu młodych filmowców o wydarzeniach, których byli bliskimi obserwatorami i uczestnikami. To oni przez wiele miesięcy siedzieli na Majdanie w mrozie, wdychali dym palonych opon i wraz tłumem śpiewali hymn Ukrainy. Próbowali zrozumieć to co się wokół nich dzieje, próbowali określić swój stosunek do tego. Siedem osobistych opowieści o Majdanie przeplata się i tworzy epicki obraz dramatycznych wydarzeń tak ważnych dla ich autorów ale ważnych również dla całego świata. Budując opowieść o Majdanie młodzi filmowcy zadają pytanie: co będzie dalej z bohaterami Majdanu, z Ukrainą, z całym światem? Przecież sytuacja jest wciąż dynamiczna.

GATUNEK:
dokumentalny
CZAS TRWANIA:
80'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Matej Bobrik, Kristina Liulchenko, Ielizabeta Smith, Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Olga Zhurba, Kateryna Gornostai, Denis Strashny
SCENARIUSZ:
Matej Bobrik, Maksim Nakonecnyj, Yaroslav Tatarchenko, Kristina Liulchenko, Ielizabeta Smith, Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Kateryna Gornostai, Denis Strashny
OPERATOR:
Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Viacheslav Tsvietkov, Kristina Lizogub, Sergey Dotsenko, Usik Volodymyr
PRODUCENT:
Doc’n’World Foundation

Matej Bobrik »

Reżyser i scenarzysta ze Słowacji. Urodził się w Pradze w 1982 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Jego studencki film „Tam gdzie słońce się nie spieszy” (2009) miał pokazy m.in. na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, DOK Leipzig i Visions du Réel w Nyonie. Jego krótkometrażowy film dokumentalny „Odwiedziny” (2013) miał premierę na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie i otrzymał nagrodę „Silver Eye” na festiwalu w Jihlavie. Był uczestnikiem kursu dokumentalnego DOK Pro w Wajda Studio. Obecnie mieszka w Warszawie. „Nasza mała Polska” to jego pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Kristina Liulchenko »

Urodziła się w 1988 roku w Jakutii (Rosja). Studiowała aktorstwo i reżyserię na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Kina i Telewizji im. I.K. Karpenko-Karego w Kijowie oraz w Studiu Teatralnym Les Kurbas Kyiv Center. Pracuje jako aktorka, prezenterka telewizyjna, organizator przedstawień dla dzieci. Ma na swoim koncie dwa filmy krótkometrażowe: "Rado" i "St. Patrick departs”.

Ielizabeta Smith »

Urodzona w1990 w Kijowie. Studiowała matematykę na Państwowym Uniwersytecie im. Miecznikowa w Odessie, produkcję filmową i fotograficzną w Teatralno – Artystycznej Szkole w Odessie oraz reżyserię filmów fabularnych na Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko – Karogo w Kijowie. Współpracuje z ukraińskimi stacjami telewizyjnymi STB, K1, 1+1. Ma na swoim koncie kilka filmów krótkometrażowych: „Wizyta”,  „Po tamtej stronie kołdry”, „Gwoździe” i „Odbicie”.


Alisa Kovalenko »

Urodziła się w 1987 w Zaporożu na Ukrainie. Ukończyła dziennikarstwo na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie im. T. Szewczenki, studiuje reżyserię dokumentalną na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki – Karego. Zrealizowała kilka etiud studenckich, m.in.: „Olehowska Nostalgia”,  „Tak to właśnie jest”, „Babcia Hala. Portret z akordeonem”.


Liubov Durakova »

Urodziła się w 1986 roku w Charkowie. Ukończyła studia na Wydziale Górniczo-Naftowym na Moskiewskim Państwowym Obwodowym Uniwersytecie, studiuje reżyserię kina dokumentalnego na Kijowskim Państwowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki – Karego. Pracuje jako kostiumolog i dziennikarka. Zrealizowała kilka etiud studenckich, m. in.: „Wałodzia”, "Nauczyciel historii”, „Julia, jej faceci i iluzje”.Olga Zhurba »

Urodzona w 1987 w Browarach na Ukrainie. Ukończyła Kijowski Państwowy Uniwersytet Teatru, Filmu i Telewizji im. Karpenko-Karego, specjalizacja - reżyser dokumentalista. Reżyseruje teledyski, zrealizowała kilka filmów krótkometażowych, w tym: „Solo”, „Dom na granicy”, „Ewangelie”, „Nieobecność”, “Pomidor”.

Kateryna Gornostai »

Urodziła się w 1989 w Łucku (Ukraina). Ukończyła biologię i dziennikarstwo na Państwowym Uniwersytecie „Kijowsko – Mohylańska Akademia”. Studiowała w pracowni kina dokumentalnego i teatru Maryny Razbezhynej i Michaiła Ugarowa. Jest autorką kilku filmów krótkometrażowych, w tym: „The Press”, „Prawdziwe wiadomości", "Piano” i "Między nami”.


Denis Strashny »

Urodzony w 1988 roku. Absolwent dziennikarstwa oraz sztuki kinowej i telewizyjnej (specjalność: operator kinowy i TV) na Międzynarodowym Uniwersytecie w Kijowie. Pracuje jako operator - freelancer. Współpracuje ze stacjami telewizyjnymi Wisimka,Inter, ICTV i TET. Jest autorem zdjęć do filmów dokumentalnych, m.im.: „Ewangelie” (reż. Olga Zhurba), „Bohater” (reż. Daria Bondarczuk) i „Włóczęga” (reż. Anna Czyż).