BIEGACZE

TYTUŁ ANGIELSKI: RUNNERS

Wdech i wydech. Pulsujące niespokojnie serce. Bolesny ruch każdego mięśnia. Wyzwanie ponad ludzkie możliwości. Trójka bohaterów. 240 kilometrów. 52 godziny nieustannej walki z górskim szlakiem i własnymi ograniczeniami.  Bez chwili snu. „Biegacze" to spojrzenie w głąb ludzkiej motywacji do tego by osiągnąć nieosiągalne.

Film ukazuje zmaganie trójki bohaterów podczas jednego z najtrudniejszych ultramaratonów w Europie, ale przede wszystkim ich walkę z samymi sobą. Wielkie ambicje, trauma z dzieciństwa, poszukiwanie sensu życia.  

„Biegacze" to historia odnoszącego sukcesy bankowca,  matki trójki dzieci biorącej udział w ultramaratonie tuż po ciąży i człowieka, któremu poza bieganiem nie zostało już nic. Wszyscy spotykają się na starcie by w trakcie wykańczającego biegu odnaleźć samych siebie.

„Biegacze" to wnikliwy portret globalnego fenomenu biegania – posuniętego do ekstremum. To próba odpowiedzi na pytanie jak wiele możesz z siebie dać by zagłuszyć cierpienie, poczuć chwilową ulgę i  zdobyć pewność, że coś po tobie pozostanie.

Film „Biegacze" ukazuje z bliska każdy ruch bohaterów – odważny bieg na początku morderczej trasy, momenty zwątpienia i kryzysu, potknięcia na trasie i drzemki w rowie, bolesne i upokarzające przekraczanie możliwości własnego ciała. Porażki i zwycięstwa. Nieustannie obserwujemy dojmującą fizyczność, która stoi na przeszkodzie do osiągnięcia upragnionego celu. „Biegacze" to także hołd złożony pięknu dzikiej przyrody, w którą wkracza człowiek by spełnić swoje marzenia.

„Biegacze" dogłębnie wnikają w świat swoich bohaterów. Bez filtra.  Ukazują ich codzienność, która stoi za ich życiowymi wyborami i motywacją do udziału w tym ekstremalnym wyzwaniu.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
73'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Łukasz Borowski
SCENARIUSZ:
Łukasz Borowski
OPERATOR:
Marcin Latanik
MUZYKA:
Maciej Cieślak
PRODUCENT:
Wajda Studio
KOPRODUCENT:
Telewizja Polska S.A., EC1 Łódź Miasto Kultury, Studio Filmowe Kadr

Łukasz Borowski »

Reżyser i scenarzysta. Urodzony w Łodzi. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz PWSFTviT w Łodzi, a także Programu Dokumentalnego DOK PRO w Szkole Wajdy w Warszawie.Jego pierwszy, krótkometrażowy dokument „3 dni wolności” zdobył kilkanaście nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Film dokumentalny „Biegacze” jest jego debiutem pełnometrażowym.