NUSRAT. OSTATNI PROROK MUZYKI

TYTUŁ ANGIELSKI: NUSRAT. THE LAST PROPHET OF MUSIC

Film „Nusrat – ostatni prorok muzyki” jest podróżą śladami wielkiego artysty Nusrata Fateha Ali Khana przez współczesny Pakistan. Przedstawiona w nim jest pakistańska rzeczywistość z perspektywy muzyki. Dzięki temu powstaje obraz zupełnie różny od tego, który kreują media. Muzyka stanowi bowiem bardzo istotny element do poznania i zrozumienia natury Pakistańczyków. To dzięki niej udaje nam się dotknąć duchowego i mistycznego oblicza Pakistanu oraz jednocześnie jego kulturowego bogactwa. W filmie nie pojawia się główny bohater, który odszedł w szczytowym momencie swojej popularności w 1997 roku, ale nieustannie towarzyszy nam duch jego muzyki oraz przesłanie powrotu do pierwotnego braterstwa pomiędzy wszystkimi ludźmi - „Bez nienawiści, bez zwracania uwagi na rasę, religię i kolor skóry. Chcę, żeby dzięki duchowości stali się bardziej szczerzy, mniej martwili się o świat doczesny, w którym nie mogą się przecież odnaleźć” głosił Nusrat Fateh Ali Khan.
 

GATUNEK:
dokumentalny
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Armand Urbaniak, Tomasz Wysokiński
SCENARIUSZ:
Armand Urbaniak, Tomasz Wysokiński
OPERATOR:
Armand Urbaniak
MONTAŻ:
Bartosz Klimczak
PRODUCENT:
Tabla Film, Ayahuasca

Armand Urbaniak »

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Sztuki operatorskiej uczyl się od Krzysztofa Ptaka, a fotografii - od Bogdana Dziworskiego. Pracuje jako operator i reżyser zarówno przy produkcjach dokumentalnych, jak i fabularnych. W jego dorobku znajdują się filmy takie jak: "Filiżanka" (2010), "Ikizama" (2008), "Dzisiaj jest piątek" (2006), "Pieśni buntu".

Tomasz Wysokiński »

Reżyser i scenarzysta, pracuje też jako operator. Wcześniej pracował jako autor kampanii promocyjnych i happeningów w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i w Malezji. Inspiracje czerpie z ponad dekady podróży do ponad 50 krajów na świecie. Szczególnie interesują go inne kultury, sztuka i więzi miedzy ludźmi. Jest autorem filmów "Incantatio" (2009) oraz "Ikizama" (2008).