EFEKT DOMINA

TYTUŁ ANGIELSKI: DOMINO EFFECT

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Na ruinach państwa, które się jeszcze naprawdę nie narodziło, Rafael i Natasza rozpoczynają wspólne życie. On jest ministrem sportu nie uznawanej republiki Abchazji, ona rosyjską śpiewaczką operową. Dla Rafaela Natasza porzuciła swoją karierę i rodzinę w Rosji. Jednak życie w kraju nieuznawanym praktycznie przez nikogo, naznaczonym wojną domową i całkowicie uzależnionym od kaprysów Rosji szybko przestaje być romantyczną przygodą. Jak w reakcji łańcuchowej, kiedy jedno zdarzenie uruchamia szereg następnych, losy bohaterów splatają się z biegiem historii. Czy ich miłość w kraju, w którym wszechobecny dramat nieustannie przeplata się z absurdem ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie?

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Germany
CZAS TRWANIA:
76'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
SCENARIUSZ:
Piotr Rosołowski, Elwira Niewiera
OPERATOR:
Piotr Rosołowski
MONTAŻ:
Andrzej Dąbrowski, Karoline Schulz
MUZYKA:
Maciej Cieślak
PRODUCENT:
Otter Films, zero one film

Piotr Rosołowski »

Piotr Rosołowski - reżyser, scenarzysta, operator ur. 1977 roku. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendysta Academy of Media Arts w Kolonii. Piotr wspólnie z Elwirą Niewierą zrealizował trzy pełnometrażowe filmy dokumentalne: "Efekt Domina" nagrodzony na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz DOK Leipzig, "Książę i Dybuk" uhonorowany Lwem za najlepszy dokument o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz "Syndrom Hamleta" nagrodzony Grand Prix sekcji Semaine de la critique 75. Festiwalu Filmowego w Locarno. Piotr jest również autorem zdjęć wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line" w reżyserii Reto Caffi, nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu dokumentalnego "Królik po berlińsku" w reżyserii Bartka Konopki, a także nagradzanego za zdjęcia przez American Cinematographer Magazine filmu dokumentalnego "Ściana cieni" w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Elwira Niewiera »

Autorka filmów dokumentalnych. Jej poprzedni film, "Efekt domina", był prezentowany na ponad 50 międzynarodowych festiwalach filmowych, między innymi na tak prestiżowych imprezach jak:  IDFA Amsterdam, Hot Docs Toronto czy MoMA Documentary forthnight New York. "Efekt Domina”  zdobył wiele nagród – m.in. Złotego Gołębia na MFF DOK Leipzig w 2014 roku oraz Złoty Róg dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film był także dystrybuowany w kinach studyjnych w Niemczech, Polsce i Szwajcarii. Elwira Niewiera jest członkinią Polskiej Akademii Filmowej.

NA FESTIWALACH: