TOYS

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Co bardziej rozwija dzieci - drogie zabawki ze sklepu czy może ich brak? Czy dziecięcą wyobraźnię bardziej pobudzają skomplikowane, elektroniczne wynalazki czy własnoręcznie zbudowany prosty odbiornik radiowy?

Toys to dokument o tym, jak i czym bawili się dzisiejsi liderzy klasy kreatywnej. Dzień powszedni polskich dzieci, jak wszędzie, stanowiła szkoła i dom rodzinny. Wolne godziny przeznaczone na zabawę były okresem nieskrępowanej swobody, której nie były w stanie zahamować nikczemna i naznaczona propagandowo jakość zabawek lub ich brak. Polskie zabawki były nieco inne, niż u rówieśników na Zachodzie. Były prostsze i z gorszych materiałów, czasem były to prezenty z zagranicy, niekiedy podróbki zachodnich zabawek, wykonane przez polskich rzemieślników. Bardzo często były to po prostu zabawki robione własnoręcznie przez dzieci lub ich bliskich. Grzebień i kilka monet, guma do bielizny, jakieś kapsle, wreszcie trzepak jako miejsce rozrywki, życia społecznego i inicjacji. Antropologiczny związek fenomenu dzisiejszej polskiej kreatywności z ubóstwem zabawek dzieciństwa.

Zabawa to elementarna potrzeba każdej kultury, która wymyka się wszelkim próbom kontroli i zawsze pozostaje sferą wolności osobistej. To film o tym, jak polskie dzieci ery komunizmu przy pomocy patyków i drutu uczyły się niezależności i samodzielnego myślenia.


FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
52'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Andrzej Wolski
SCENARIUSZ:
Andrzej Wolski
OPERATOR:
Kacper Lisowski, Wojciech Staroń, Andrzej Adamczak
MONTAŻ:
Piotr Waldemar Zajączkowski
MUZYKA:
Teresa Kruczek
PRODUCENT:
Instytut im. Adama Mickiewicza

Andrzej Wolski »

Reżyser i dokumentalista. Na stałe mieszka we Francji, gdzie przez ostatnie 30 lat nakręcił około czterdziestu filmów dla telewizji francuskiej, jak również dla BBC, TVP i innych stacji. Specjalizuje się głównie w portretach i filmach historycznych. Wraz z Agnieszką Holland jest autorem scenariusza do filmu EUROPA EUROPA, który był nominowany do Oscara w 1991 roku.