KIJÓW OD ŚWITU DO ZMIERZCHU

TYTUŁ ANGIELSKI: KIEV FROM DAWN TILL DUSK

Kolejny z pięciu filmów zrealizowanych w ramach projektu "Świat od świtu do zmierzchu". Odmienna od pozostałych koncepcja nawiązuje do legendarnego Rejsu Marka Piwowskiego. Bohaterów zaproszono na statek, który płynie rzeką Dniepr. Jest wśród nich pop oraz oligarcha, młodzi muzycy i stary weteran wojenny, młoda para przed ślubem... Jak w kalejdoskopie przewijają się wątki i problemy, kreśląc śmieszny i ciepły zarazem obraz miasta. Opiekę artystyczną nad filmem sprawowali Jacek Bławut, Marcel Łoziński i Vita Żelakeviciute. 

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
POLAND
CZAS TRWANIA:
45'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Mirosław Dembiński, Maciej Drygas
SCENARIUSZ:
Mirosław Dembiński, Maciej Drygas
PRODUCENT:
Studio Filmowe Everest

Mirosław Dembiński »

Urodził się w 1959 roku w Bydgoszczy. W latach 1977-1981 uczestniczył jako aktor i reżyser w studenckim ruchu teatralnym najpierw w Bydgoszczy a potem w Toruniu, gdzie w 1978 roku rozpoczął studia matematyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Po uzyskaniu dyplomu przez trzy lata pracował jako asystent w Instytucie Matematyki UMK. W 1986 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego szkolne etiudy "Stawka mniejsza niż życie", "Pomarańczowa alternatywa", "Mój mały Everest", "Plus minus nieskończoność" otrzymały łącznie 20 nagród na międzynarodowych festiwalach. W 1990 roku otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Prezydenta Łodzi "Złota Łódka". Przez rok był przewodniczącym Rady Scenariuszowej Studia im. A.Munka, a następnie rozpoczął pracę jako asystent w PWSFTviT, gdzie do dzisiaj prowadzi zajęcia z filmu dokumentalnego.

Maciej Drygas »

ur. 1956 w Łodzi. Scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych. Po ukończeniu w 1981 roku studiów na wydziale reżyserii moskiewskiego WGIK był asystentem Krzysztofa Zanussiego i Krzysztofa Kieślowskiego. Autor dokumentów: Falstart (1981), Psychoterapia (1984), Usłyszcie mój krzyk (1991), Stan nieważkości (1994), Głos nadziei (2002), Jeden dzień w PRL (2005). Laureat licznych nagród festiwalowych, m.in. w Bombaju,Houston, Tai Pei, Monte Carlo, San Francisco, Nyon i Krakowie. Obecnie jest wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi.