PODZIELONA KLASA

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Autor filmu odwiedza po 30 latach swoje koleżanki i kolegów z klasy. Jeszcze w 70-tych latach uczyli sie wspólnie w szkole podstawowej nr 5 w Bytomiu. Prawie połowa klasy wyjechala w czasie szkolnym albo pózniej w czasie stanu wojennego do Niemiec. Zostawały tylko puste miejsca. Druga połowa klasy została w Bytomiu.
Film „Podzielona klasa” podejmuje niełatwy i dotychczas w kinomatografii marginalnie przedstawiany temat. Temat emigracji, wysiedlenia Górnoślązaków do Niemiec.

Jest to historia wielu nowych obywateli Niemiec, ktorzy nie osiągneli sławy na skali Miroslawa Klosego czy Lukasa Podolskiego, ale mają podobny punkt wyjściowy w życiorysie. Byli ucznowie podzielonej klasy odzwierciedlają losy setki tysięcy uchodźców i wysiedleńców z Polski. Film stawia te życiorysy w kontraście do tych ludzi, którzy Polski nie opuścili i tutaj do dzisiaj żyją. Czym one się różnią i jakie postawy reprezentują wychowankowie podzielonej bytomskiej klasy? Czy istnieją głębokie rowy, czy są duże zbieżności? Film podejmuje wiele kwestji i wątków polsko-niemieckich, o których dotychczas tak otwarcie nie mówiono. Dokument ten jest też przede wszystkim filmem o ludziach z samego środka społeczeństwa, o normalości - o zaprzepaszczonych szansach, niespełnionych marzeniach ale też o sukcesach, wzlotach i upadkach. Film z życia wzięty. 

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Niemcy / Polska
CZAS TRWANIA:
79'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Andrzej Klamt
OPERATOR:
Tomasz Michałowski
MONTAŻ:
Justin Peach
MUZYKA:
Stoppok
PRODUCENT:
halbtotal film

Andrzej Klamt »

Urodzony w roku 1964 w Bytomiu. W 1979 wyjazd do RFN. Od 1990 pracuje jako autor, reżyser i producent filmów dokumentalnych. Film “Pelym” o regionie kolonii karnych na północnym Uralu jest pokazywany na wielu festiwalach na całym świecie. (nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Monachium, nagroda “Najlepszy film dokumentalny 1998” telewizji Arte) W roku 2000 premiera filmu“Przepraszam, że żyję” - film o losach będzińskich Żydów na Berlinale. (Hessischer Filmpreis 2000, “Film roku 2000” EPD Film) Realizacja 3 dokumentacji o literaturze polskiej dla ZDF/3sat “Nobliwi poeci” [Miłosz, Szymborska], “Bajki o przyszłości”[Lem], “Polska - Ojczyzna poetów” Realizacja filmu “Kim jesteśmy - śląskie życiorysy” 2004 w tym samym roku premiera filmu “Carpatia” na festiwalu Nyon/CH. Film otrzymuje wiele nagród festwalowych i ponad rok pokazywany jest w kinach RFNu. W roku 2007/08 Wykłady na Uczelni FH Wiesbaden na Fakultecie Design i Media. Stypenium Fundacji Roberta Boscha „Grenzgänger” Pobyt w Gruzji i Abchazji w roku 2007. W roku 2008 Polsko-Niemiecka Nagroda dziennikarska za program „Portrety teatru – Euroregon Nysa” (ZDF/3sat) W tym samym roku realizacja dokumentacji „Znikneli bez śladu” o wywozach Slązaków w roku 1945 na przymusowa prace do ZSSR w koprodukcji z telewizją arte.