NAJNOWSZE DOKUMENTY KOSZAŁKI – PREMIERA JUŻ W CZERWCU

W najnowszym „Przekroju” (nr 15 z dnia 13 kwietnia 2010) ukazał się wywiad z Marcinem Koszałką, operatorem i reżyserem filmów dokumentalnych, autorem „Ucieknijmy od niej” – filmu, którego światowa premiera odbędzie się na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym na początku czerwca.

Wywiad z dokumentalistą przeprowadziła Karolina Pasternak. Rozmowa toczy się wokół najważniejszych kwestii poruszanych w filmach Koszałki – jego rodziny, związków między najbliższymi mu osobami, a także tabu śmierci oraz istoty lęku. Wyjaśniając, jakie motywy i wartości leżą u podstaw jego dokumentów, reżyser wskazuje na specyficzna relację ze swoimi rodzicami oraz jej wpływ na całe dorosłe życie. Najnowszy film Koszałki „Ucieknijmy od niej”, wyprodukowany dla stacji HBO, stanowi jednak pewnego rodzaju zamknięcie tematu rodziny w jego twórczości – tematu zapoczątkowanego przez dokumentalny debiut „Takiego pięknego syna urodziłam”, którego główną bohaterką jest matka reżysera. Natomiast „Ucieknijmy od niej” to portret jego siostry i jednocześnie ponowny zwrot w kierunku motywu śmierci. Ponowny, gdyż wcześniejsze filmy Koszałki, jak „Śmierć z ludzką twarzą”, czy „Istnienie”, również poruszały to zagadnienie.

W rozmowie z dziennikarką „Przekroju” Koszałka nie ukrywa, że tworzenie filmu jest dla niego swoistą terapią. Poprzez film można zarówno uciec od problemu, jak i maksymalnie zbliżyć się do niego. Tak dzieje się w przypadku większości dokumentów, które wyszły spod ręki krakowskiego twórcy – zwłaszcza w „Ucieknijmy od niej”. Film ten po raz pierwszy pojawi się na ekranie podczas tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie dokumentalnym. Na tegorocznym KFF widzowie będą mieli także okazję zobaczyć drugi nowy film tego twórcy – „Deklarację nieśmiertelności” – prezentowany w konkursie polskim.

Więcej informacji na stronach:

www.krakowfilmfestival.pl

www.przekroj.pl