„SKĄD DOKĄD” Z NAGRODĄ IDA

Dokument Maćka Hameli otrzymał prestiżową Pare Lorentz Award.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Dokumentalistów (International Documentary Association, w skrócie IDA) to założona w 1982 roku organizacja non-profit, której celem jest promocja gatunku dokumentalnego. Od trzydziestu lat członkowie organizacji przyznają nagrody IDA dla najlepszych produkcji dokumentalnych danego roku. 

Dokument Maćka Hameli został wyróżniony nagrodą Pare Lorentz Award, przyznawaną filmom, które odzwierciedlają ducha i tradycję twórczości Pare Lorentza - wielokrotnie nagradzanego twórcy filmów dokumentalnych, który wierzył, że film skrywa ogromny potencjał w zakresie poprawy sprawiedliwości społecznej i edukacji.

„Skąd dokąd” to trzymający w napięciu dokument społeczny i szczery portret migracji ludzi, gdzie większość akcji rozgrywa się na tylnym siedzeniu vana, którym reżyser przewiózł w bezpieczne miejsce ponad 400 Ukrainek i Ukraińców. Wśród wielu filmowych obrazów wojny, które powstały i dopiero powstaną, „Skad dokąd” to po prostu kolektywny zbiór poruszających historii, pokazanych bez zbędnych efektów, czy dodatkowej narracji. I co najważniejsze, wybrzmiewa z nich nadzieja.

Poza nagodzonym filmem Maćka Hameli o tytuł najlepszego pełnometrażowego dokumentu ubiegała się również polsko-duńsko-francuska „Apolonia, Apolonia” Lei Glob, którą nominowano w jeszcze kilku kategoriach. Z kolei „Pianoforte” Jakuba Piątka miało szansę na nagrodę w kategorii dokumentów muzycznych.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.