ZNAMY FILMY KANDYDUJĄCE DO NAGRÓD PSC

Znamy już listę wszystkich filmów, które będą ubiegać się o nagrodę dla operatorów polskich filmów. W tym roku po raz drugi statuetka powędruje również do autorów zdjęć filmów dokumentalnych.

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych po raz kolejny uhonoruje swoją nagrodą twórcę najlepszych zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego, a po raz drugi również autorów zdjęć do filmu dokumentalnego i serialu.

O przyznaniu Nagrody PSC decydują autorzy zdjęć zrzeszeni w Stowarzyszeniu. W poprzednich latach laureatami byli: Arkadiusz Tomiak (dwukrotnie – za zdjęcia do „Obławy” i „Karbali”), Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski („Ida”), Piotr Sobociński jr („Bogowie”), Paweł Dyllus („Jestem mordercą”),  „Wojciech Staroń” („Świt”) i ponownie Łukasz Żal („Zimna wojna”).

Głosowanie na film fabularny ma charakter dwuetapowy:
I etap trwa do 25 lutego. Następnie ogłoszone zostanie 5 nominowanych filmów. II etap głosowania potrwa od 26 lutego do 6 marca. Z kolei głosowanie na film dokumentalny i odcinek serialu ma charakter jednoetapowy. Nie będzie 5 nominowanych, zwycięzca zostanie ogłoszony podczas gali. Głosowanie trwa do 6 marca. 

Szansę na nagrodę ma aż dziewięć dokumentów, a są to: Czysta sztuka” ze zdjęciami Grzegorza Hartfiela.  „Diagnosis” z operatorem Markiem Kozakiewiczem, „Dziwor” ze zdjęciami reżysera Pawła Dyllusa, „Jutro czeka nas długi dzień”, gdzie zdjęcia robił Bartosz Bieniek, doceniono również operatora Michała Stajniaka za zdjęcia do „Naszej małej Polski” oraz te autorstwa Kacpra Czubaka do „O zwierzętach i ludziach”. Nagrodę mogą również otrzymać Marcin Polar za zdjęcia do „Hardej”, Ryszard Lenczewski za pracę przy „Moja bezsenna ciemność” lub Jolanta Dylewska i Jakub Kijowski jako operatorzy „Marka Edelmana… i była miłość w getcie”.

Wszystkie informacje o nagrodzie można znaleźć tutaj.